Kryeministri irakian Haider Al Abadi ka njoftuar nisjen e mësymjes ushtarake kundër bastioneve të fundit të xhihadistëve të Shtetit Islamik në vend, pranë kufirit me Sirinë.

Xhihadistët kontrollojnë sot vetëm lokalitetet e Al-Qaim dhe Raëa dhe zonat e shkretëtirës përreth, në provincën perëndimore të al-Anbarit. “Njerëzit e ISIS-it, nuk kanë zgjidhje tjetër, që të vd esin ose të dorëzohen”, – ka bërë të ditur Al Abadi.

26 tetor 2017 (Shqip)