Presidenti rus, Vladimir Putin, do të takohet me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, në Sochi të Rusisë më 13 nëntor.

Kremlini ka njoftuar se Putini dhe Erdogan do të diskutojnë çështje rajonale dhe ndërkombëtare, përfshirë edhe “ luftën e përbashkët kundër terrorizmit” dhe përpjekjeve për t’i dhënë fund luftës gjashtëvjeçare në Siri.

Ata pritet që të diskutojnë edhe rritjen e tregtisë bilaterale dhe bashkëpunimin në fushën e energjisë.

Rusia ka mbështetur ushtarakisht presidentin sirian, Bashar al-Assad në lufën e tyre, ndërsa Turqia mbështetë rebelët të cilët janë kundër Assad-it.

Raportet në mes të Rusisë dhe Turqisë ishin tensionuar pasi një avion ushtarak turk, kishte sulmuar një avion rus, në kufirin sirian, në nëntor të vitit 2015.

13 nëntor 2017 (Shqip)