26.10.2020, 19:13 CET
Komisioni dhe Këshilli Evropian nuk po arrijnë të pajtohen për kornizën e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedonisë së Veriut. Gjashtë vende të bllokut evropian nuk pajtohen me qasjen tërësisht pozitive të ekzekutivit për të dy vendet kandidate. Grupet e punës në Këshillin Evropian janë ende duke rishikuar kornizat dhe po adresojnë...
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një nga lagjet periferike të Beogradit, më konkretisht në Glogonjski, ku i biri ka ngrënë babain e tij për shtatë ditë me radhë. Sipas mediave atje, i riu kishte probleme mendore. Lidhur me rastin, policia u sinjalizua nga fqinjët, të cilët kishin tentuar për...
Presidenti amerikan Donald Trump i ka përshëndetur mbështetësit e tij të cilët janë mbledhur jashtë spitalit Walter Reed ai po trajtohet. Trump i veshur me kostum dhe maskë përshëndeti me dorë përkrahësit nga sedilja e pasme e makinës ndersa po kalonte nëpër qendrën mjekësore. Mjekët thanë të dielën se gjendja e...
Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, deklaroi se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i vendosi gjërat në vendin e vetë në një tabelë shahu, dhe se për mendimin e saj, ndryshimi i parë i madh u bë duke formuar Listën Serbe, që nënkuptonte siç tha ajo “unitetin e popullit serb në...
Në një studim ku morën pjesë 2.000 persona, rezultoi se për pothuajse 87% të vajzave sensi i humorit është ai që vlerësojnë dhe duan më shumë, ndërsa njësoj mendojnë edhe 80% e meshkujve për to. Gjinia mashkullore rëndësi i kushton edhe dukjes, ndërsa femrat e duan partnerin i cili...
Dita e testeve mjekësore në Lazio. Gabriel Pereira dhe Vedat Muriqi mbërritën disa minuta më parë në klinikën Paideia për të kryer testet mjekësore me klubin biancoceleste. Sulmuesi, pas betejës me COVID, më në fund është gati të fillojë të stërvitet me klubin e Lazios. Vlen të theksohet se gjasat për rikthimin...
Radio Televizioni Publik i Suedisë (STV) njoftoi se ua ka ndaluar punonjësve të përdorin aplikacionin kinez, TikTok, në telefonët e tyre të punës për arsye sigurie. “Departamenti i sigurisë ka zbuluar që aplikacioni TikTok shpalos më shumë informacione sesa ajo që konsiderohet e nevojshme”, shkroi SVT në faqen e saj...
Rreth 200 mijë protestues marshuan në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk, duke tejkaluar numrin e madh të atyre që marshuan në mbështetje të udhëheqësit autoritar Aleksandër Lukashenko. Protestuesit antiqeveritarë hidhnin thirrje si “rroftë Bjellorusia” dhe i kërkonin Presidentit Lukashenko “të largohej” nga pushteti. “Nuk jemi në epokën e gurit. Bjellorusia është në...
Emiratet e Bashkuara Arabe thonë se marrëveshja për normalizimin e raporteve me Izraelin është një “vendim sovran” që “nuk e ka cak” Iranin. “Ne nuk pranojmë ndërhyrje në vendimet tona”, tha ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, Anwar Gargash, më 17 gusht. Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan...
Është reduktuar avantazhi i Joe Biden-it ndaj Donald Trump-it në garën për Shtëpinë e Bardhë. Sipas një sondazhi të CNN-it, çifti Biden-Kamala Harris ka 50 për ind të mbështetjes, ndërsa ai Trump-Mike Pence 46 për qind. Një diferencë me 4 për qind, që koincidon pikërisht me marzhën e gabimit...