26.11.2020, 11:17 CET
Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin tha se është i shqetësuar nga prania e seksioneve të veçanta për produktet hallall në marketet e vendit. Darmanin në një deklaratë për kanalin BFMTV tha se është i shokuar dhe i shqetësuar nga prania e sektorëve me produkte ushqimore hallall nëpër markete....
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se numri i të prekurve nga koronavirusi Covid-19 ka shkuar në mbi 36 milionë veta, pasi që gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe mbi 338 mijë raste të reja, përcjell INA.     Ndërsa numri i të vdekurëve ka shkuar në mbi 1 milion...
Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka thënë se nuk është i befasur nga infektimi i Donald Trumpit me koronavirusit, duke thënë se përdorimi i maskave ka rëndësi. Duke folur për televizionin NBC gjatë një organizimi në Florida, ish-nënpresidenti e kritikoi kreun e Shtëpisë së Bardhë...
Me rastin e 6 Tetorit – Dita Botërore e Personave me Paralizë Cerebrale, Lidhja Nacionale e Personave me Invaliditet Trupor të Maqedonisë – Mobilitet Maqedoni sot do të mbajë ngjarje për ngritjen e vetëdijes publike për problemet me të cilat përballen këta persona. Dita Botërore e Personave me Paralizë Cerebrale,...
Komisioni dhe Këshilli Evropian nuk po arrijnë të pajtohen për kornizën e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedonisë së Veriut. Gjashtë vende të bllokut evropian nuk pajtohen me qasjen tërësisht pozitive të ekzekutivit për të dy vendet kandidate. Grupet e punës në Këshillin Evropian janë ende duke rishikuar kornizat dhe po adresojnë...
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një nga lagjet periferike të Beogradit, më konkretisht në Glogonjski, ku i biri ka ngrënë babain e tij për shtatë ditë me radhë. Sipas mediave atje, i riu kishte probleme mendore. Lidhur me rastin, policia u sinjalizua nga fqinjët, të cilët kishin tentuar për...
Presidenti amerikan Donald Trump i ka përshëndetur mbështetësit e tij të cilët janë mbledhur jashtë spitalit Walter Reed ai po trajtohet. Trump i veshur me kostum dhe maskë përshëndeti me dorë përkrahësit nga sedilja e pasme e makinës ndersa po kalonte nëpër qendrën mjekësore. Mjekët thanë të dielën se gjendja e...
Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, deklaroi se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i vendosi gjërat në vendin e vetë në një tabelë shahu, dhe se për mendimin e saj, ndryshimi i parë i madh u bë duke formuar Listën Serbe, që nënkuptonte siç tha ajo “unitetin e popullit serb në...
Në një studim ku morën pjesë 2.000 persona, rezultoi se për pothuajse 87% të vajzave sensi i humorit është ai që vlerësojnë dhe duan më shumë, ndërsa njësoj mendojnë edhe 80% e meshkujve për to. Gjinia mashkullore rëndësi i kushton edhe dukjes, ndërsa femrat e duan partnerin i cili...
Dita e testeve mjekësore në Lazio. Gabriel Pereira dhe Vedat Muriqi mbërritën disa minuta më parë në klinikën Paideia për të kryer testet mjekësore me klubin biancoceleste. Sulmuesi, pas betejës me COVID, më në fund është gati të fillojë të stërvitet me klubin e Lazios. Vlen të theksohet se gjasat për rikthimin...