26.11.2020, 11:27 CET
Nga: Mario Varga Llosa Përktheu:Bajram Karapolli Atë ditë, si çdo ditë tjetër në këto tri javët tona në Nju Jork, u ngrita në pesë të mëngjesit dhe, duke u përpjekur të mos zgjoj Patrician, shkova në sallon për të lexuar. Nata ende nuk ishte hapur dhe dritat e qiellgërvishtësve përreth dukeshin...
Nga: Gjergj Sinani Osvald Shpengler (Oswald Spengler, 1880-1936) lindi në Blakenburg. Ai studioi në shumë universitete – Halle, Munih, Berlin. Pasi e braktisi matematikën, iu përkushtua veprës që e bëri të famshëm në Evropë, “Rënia e Perëndimit”, që u shkrua para vitit 1914 duke e bërë kështu një nga doktrinarët...
Poezi nga: Eugenio Montale Përktheu: Mimoza Pulaj Kushedi se një ditë do t’i flakim maskat që mbi fytyrë mbajmë pa e ditur. Prandaj është kaq e vështirë të njohim njerëzit që takojmë. Ndoshta ndër shumë, ndër miliona gjendet ai fytyra e maska e të cilit përputhen e vetëm ai do të mund të na tregonte fjalën që e...
Elasticiteti i treguar në këtë video e ka kthyer në vajzën më të famshme në rrjetet sociale. Është vetëm 9-vjeç, por Wang Xin nuk ka humbur kohë për të treguar talentin dhe artin e saj. Prej vitesh, Xin ushtron sportin e kung fu, aftësi që e ka zbuluar edhe në...
Me rastin e 6 Tetorit – Dita Botërore e Personave me Paralizë Cerebrale, Lidhja Nacionale e Personave me Invaliditet Trupor të Maqedonisë – Mobilitet Maqedoni sot do të mbajë ngjarje për ngritjen e vetëdijes publike për problemet me të cilat përballen këta persona. Dita Botërore e Personave me Paralizë Cerebrale,...
Mijëra persona që kanë pasur rastin ta shohin një video të pazakontë në Twitter ku shihen se si shumë vetura “zhduken” në mur, kanë mbetur të habitur. Videoja është publikuar në Twitter dhe është shpërndarë nga gazetari austriak dhe njëherit prezantuesi i ORF, Armin Wolf, i cili edhe vetë ka...
Facebook njoftoi të hënën një logo të re të korporatës, duke thënë se azhurnimi ishte të dallonte kompaninë Facebook nga aplikacioni Facebook. Dhe, sipas Business Insider, ky është një nga shumë ndryshimet që i kanë bërë kompanitë, logove të tyre. Ndonëse Shumica e logove ndryshojnë pak nga pak, disa logo pësojnë...
Historia e Hotelit “Beverly Hills” është pothuajse si një përrallë, për vendin ku tani qëndron ky hotel i legjendave, dikur ka qenë një fushë e fasuleve. Sipas mediave të huaja,është një fotografi e cilësisë së mirë e marrë në vitin 1900 që tregon tokën bujqësore që përfundimisht do t’i bënte...
Negociatorët në samitin e G20 në Hamburg po punojnë për një deklaratë të përbashkët ku ndryshimet klimetarike janë çështje e vetme problematike. Sipas zyrtarëve të pranishëm, pjesëmarrësit kanë arritur një pozicion të përbashkët për tregtinë dhe të gjitha vendet janë zotuar ti rezistojnë proteksionizmit. Negociatorët punuan gjatë gjithë natës në...
Raketat izraelite të nisura natën në zonën e Kisweh, në jug të Damaskut, kanë goditur depozitat dhe platformat ushtarake siriane, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 9 personave sipas disa OJQ-ve. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut njofton s..