26.11.2020, 12:59 CET
Donald Trump ka vendosur të publikojë 2.800 dokumente të klasifikuara mbi vra sjen e presidentit amerikan John Fitzgerald Kennedy, duke mbajtur sekret disa të tjera për t’iu nënshtruar një testimi në 6 muajt e ardhshëm. Lajmi është bërë i ditur nga S..
Organizata ndërkombëtare, Mjekët pa Kufij, ka thënë se të paktën 6,700 myslimanë rohingya janë vrarë gjatë muajit të parë, pasi pati shpërthyer dhuna në Burma gjatë muajit gusht. Organizata me bazë në Gjenevë ka thënë përmes një deklarate se është v..
Shtëpia e Bardhë na Amerikë po “vlon” pasi Presidenti Donald Trump po kërkon “spiunin”, ose ndryshe autorin anonim të një artikulli shpërthyes në New York Times, ku thuhet se ekziston një aleancë që po bën “rezistencë” të brendshme për të penguar pje..
Shtëpia e Bardhë tha se çlirimi i Rakës, bastionit të fundit të madh të militantëve të Shtetit Islamik në Siri, do të hapë një fazë të re në konfliktin afatgjatë atje. Zëdhënësja Sarah Sanders tha se rënia e Mosulit në Irak dhe çlirimi i Rakës në di..
Edith Durham, në një letër dërguar Aubrey Herbertit shkruan për aktivitetin e saj dhe të disa anglezëve tjerë në lidhje me çështjen shqiptare në Londër gjatë vitit 1915. Durham bën me dije edhe për një problem me të cilin ballafaqohet grupi anglez që angazhohet për shqiptarët dhe shtetin e...
Ndërkombëtarët bëjnë thirrje për përmbajtje në Zimbabve, një ditë pasi protestat në kryeqytetin Harare midis forcave të sigurisë dhe mbështetësve të opozitës lanë të vrarë të paktën 3 persona. Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio..
Një grup grash që kanë akuzuar publikisht Presidentin Donald Trump për ngacmime seksuale në të kaluarën, u bënë thirrje ligjvënësve amerikanë të hetojnë lidhur me akuzat e tyre, në mënyrë që siç thonë, Presidenti të mbajë përgjegjësi për veprimet e t..
Logan Webb ka mbetur i tmerruar, gjatë fluturimit me aeroplan nëpër Shtetet e Bashkuara, kur pa se njëri nga motorët ishte duke rënë poshtë. Në momentin që aeroplani ishte në mbi dhjetë mijë metra lartësi, kjo pjesë kishte pësuar dëmtim dhe u kërkuar që të bëhej ulje emergjente. “Vetëm shikova nga...
Legjenda thotë se për të krijuar varret “kofun”, ditën punonin njerëzit dhe natën perënditë. Të ngjashme për nga përdorimi me piramidat e Egjiptit, këto varre, të cilat kanë ekzistuar që 1600 vite më parë nëpër Japoni, ishin një mënyrë për të shprehur pushtetin e personit që varrosej brenda tyre. Të mbrojtura...
Presidenti Donald Trump ka shkarkuar sekretarin e Shtetit Rex Tillerson. Mediat e huaja raportojnë se në vend të tij Trump ka emëruar shefin e CIA-s, Mike Pompeo. Në një postim në Twitter shefi i Shtëpisë së Bardhë ka falenderuar Tillerson, por ka t..