Radio Televizioni Publik i Suedisë (STV) njoftoi se ua ka ndaluar punonjësve të përdorin aplikacionin kinez, TikTok, në telefonët e tyre të punës për arsye sigurie. “Departamenti i sigurisë ka zbuluar që aplikacioni TikTok shpalos më shumë informacione sesa ajo që konsiderohet e nevojshme”, shkroi SVT në faqen e saj...
Rreth 200 mijë protestues marshuan në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk, duke tejkaluar numrin e madh të atyre që marshuan në mbështetje të udhëheqësit autoritar Aleksandër Lukashenko. Protestuesit antiqeveritarë hidhnin thirrje si “rroftë Bjellorusia” dhe i kërkonin Presidentit Lukashenko “të largohej” nga pushteti. “Nuk jemi në epokën e gurit. Bjellorusia është në...
Emiratet e Bashkuara Arabe thonë se marrëveshja për normalizimin e raporteve me Izraelin është një “vendim sovran” që “nuk e ka cak” Iranin. “Ne nuk pranojmë ndërhyrje në vendimet tona”, tha ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, Anwar Gargash, më 17 gusht. Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan...
Është reduktuar avantazhi i Joe Biden-it ndaj Donald Trump-it në garën për Shtëpinë e Bardhë. Sipas një sondazhi të CNN-it, çifti Biden-Kamala Harris ka 50 për ind të mbështetjes, ndërsa ai Trump-Mike Pence 46 për qind. Një diferencë me 4 për qind, që koincidon pikërisht me marzhën e gabimit...
Një shprehje thotë “ Jetë gjati nuk bëhet jetë shkurtër”dhe ky është rasti ku gjen zbatim. Një 102 vjeçare e quajtur Mildred Geraldine ka arritur të mposhtë 3 sëmundje të rënda gjatë gjithë jetës së saj. Kur u pyet për pandeminë që po kalojmë tha vetëm:-“ Nuk ishte dhe aq...
Temperatura prej 54.4 gradë është arritur në Parkun Kombëtar Death Valley në Kaliforni. Regjistrimi i kësaj temperature po verifikohet nga Shërbimi Kombëtar i motit në SHBA, shkruan BBC. Nëse regjistrimi i Shërbimit Kombëtar të Motit është i saktë, do të jetë gjithashtu midis tre temperaturave më të larta që janë matur...
Autoritetet shëndetësore në Indi gjatë 24 orëve të fundit kanë regjistruar 57.981 raste të reja me Covid-19. Numri i  përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 në Indi tashmë shkon në 2.647.663. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 961 vdekje të reja si pasojë e komplikimeve nga Covid-19, duke...
Një rast i pa zakontë ka ndodhur në shtetin e Ganës që gjindet në kontinetin e Afrikës. Në kryeqytetin Accra, siç raportojnë mediat ndërkombëtare, ka ra në pus (bunar) dhe ka humbur jetë një person, transmeton gjurmë.info. E gjithë kjo situatë ka marr kahje tjetër, kur mjekët e spitalit në...
Qeveria greke ka vendosur të zgjerojë masën e mbylljes se kufirit nga ora 23:00 dhe deri në orën 07:00 të mëngjesit, me të gjitha doganat tokësore të vendit. Përjashtim do të ketë vetëm pika kufitare e Promakonës që është njëkohësisht edhe e vetmi pikë hyrëse për vendet e BE dhe...
Ndihmë ndërkombëtare ka filluar të mbërrijë në Liban pasi në dy shpërthime të mëdha të martën në mbrëmje e kanë humbur jetën më shumë se 100 njerëz dhe më shumë se 4,000 janë lënduar. Shpërthimet e shkatërruan portin në kryeqytetin Bejrut dhe shkatërruan lagje të tëra në qytet. Dhjetëra...