26.11.2020, 10:12 CET
Liban, rritet në 113 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Bejrut, 4 mijë janë të plagosur dhe dhjetëra mbesin të zhdukur, tha ministri i Shëndetësisë Hamad Hassan.
Të paktën 100 njerëz humbën jetën dhe rreth 4000 janë plagosur në një shpërthim të tmerrshëm të martën në portin detar në pjesën qendrore të Bejrutit, njoftuan autoritetet libaneze. Ajo pjesë e qytetit u shkatërrua, një numër i madh i ndërtesave u dëmtuan rëndë. Shpërthimi ishte i barabartë me një tërmet...
Spitalet e Libanit që po ashtu po përballen me pacientët nga COVID-19 u mbushën me viktimat e këtij shpërthimi tragjik. Arianit Shehu, drejtori i Institutit Nacional Demokratik për Lindjen e Mesme, në një intervistë për klankosova.tv tha se shpërthimi i fuqishëm që ndodhi në Beiurit të Libanit ishte i tmerrshëm. “Sipas...
Libani është në zi pas një shpërthimi të madh në kryeqytetin Bejrut i cili vrau të paktën 100 njerëz dhe plagosi më shumë se 4000 të tjerë. Presidenti Michel Aoun tha se 2,750 ton nitrat amoniumi ishin ruajtur në mënyrë të pa sigurtë në një depo për gjashtë vjet. Ai ka...
Nuk kanë të sosur lajmet e hidhura nga Bejruti. Mediat e huaja kanë publikuar që mes viktimave si pasojë e shpërthimit të ndodhur, është dhe Sekretari i përgjithshëm i partisë politike “Kataeb”, Nazar Najarian. Sipas raportimeve Najarian ndodhej në zyrë në momentin që ka ndodhur shpërthimi. Ai ishte një politikan...
Një shpërthim masiv tronditi të martën kryeqytetin e Libanit, Bejrut duke plagosur një numër njerëzish dhe duke shkaktuar dëme të mëdha. Shpërthimi i pasdites tronditi disa pjesë të kryeqytetit të vendit dhe një re tymi e dendur ka mbushur qendren e tij. Sipas njoftimeve shpërthimi ishte përqendruar pranë portit të Bejrutit...
Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas 41 rasteve të vdekjes në tri ditët e fundit në Kosovë si pasojë e coronavirusit. Në një postim në Facebook, partia e Albin Kurtit ka adresuar kritika ndaj Qeverisë Hoti për dështim në menaxhimin e pandemisë. “Qeveria që nuk po di të menaxhojë me pandeminë po...
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiqtha sot se shteti që ai drejton do të bëjë çmos për ta bërë Serbinë në mesin e 30 vendeve të para në botë që do të marrin vaksinën kundër koronavirusit. Ai njoftoi se së shpejti do të nënshkruhet një protokoll mbi bashkëpunimin me vendin që...
Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka urdhëruar që pajisjet e kompanisë kineze Huawei të hiqen plotësisht nga rrjeti 5G i Britanisë së Madhe deri në vitin 2027. Vendimi është një sinjal se prodhuesi më i madh i pajisjeve të telekomit në botë, nuk është i mirëpritur në Perëndim dhe pritet të...
Sudani shpalli gjendje të jashtëzakonshme në pjesën perëndimore të Darfurit Verior, i cili është i goditur nga konflikte, pas dhunës dhe protestave në dy qytete të këtij rajoni, bëri të ditur agjencia shtetërore e lajmeve SUNA. Unioni afrikan dhe misioni i Kombeve të Bashkuara në Darfur (UNAMID) bënë të ditur...