13.04.2021, 23:41 CEST
Me siguri e keni dëgjuar thënien “Ha mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë si një i varfër”. Por një studim i fundit, në të cilin AgroWeb.org u mbështet, tregon se nëse doni të parandaloni shtimin në peshë, mund t’ju duhet ta vini në dyshim këtë...
Më 12 prill 1961, kozmonauti Yuri Gagarin bëri historinë duke u ngjitur në kapsulën e “Vostok 1” që e çoi drejt hapësirës, ku kreu orbitën rreth planetit e më pas u kthye sërish në Tokë shëndoshë e mirë. Yuri Gagarin ishte vetëm 27-vjeç kur u bë qenia e parë njerëzore...
Henry Charles Bukowski ishte një shkrimtar dhe poet amerikan i lindur në Gjermani. Ai është autor i më shumë se 40 librave, përfshirë “Femrat” dhe “Zyra postare”. Bukowski përdori prozën dhe poezinë për të përshkuar jetën e korruptuar urbane në Amerikë. Bukowski publikoi historinë e tij të parë kur ishte 24...
Një ditë më parë u raportua për shumë adresa Facebooku të hakeruara, ndërkohë që tani është lëshuar alarmi për një tjetër platformë, Linkedin. 500 milionë profile të platformës profesionale që ka më shumë se 600 milionë përdorues në botë janë në shitje në “Dark web”. Pas rastit të miliona profileve...
Një asteroid tre herë më i madh se një autobus do të kalojë mes Tokës dhe Hënës sot, e shtunë në një distancë prej 159,000 milje, bën të ditur NASA. Asteroidi u emërua 2021 GT3 dhe do të kalojë nga Toka më 10 prill, ndërsa pozicioni i tij më...
Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një sy të humbur ose një sy të dëmtuar gjatë një beteje. Në vend të kësaj, kjo ka të bëjë me faktin se vizioni i tyre duhej të...
Për here të dytë në më pak se një muaj, të tre platformat Facebook, duke përfshirë WhatsApp, Instagram , dhe Facebook Messenger zbriti për mijëra e përdoruesve natën globalisht e kaluar. Ndërsa shërbimet në të tre platformat u rivendosën së shpejti, kishte shumë ankesa në të gjitha mediat sociale,...
Kina, shtoi më shumë miliarderë në listë se çdo vend tjetër globalisht, me 210 të sapoardhur. Me 698 miliarderë gjithsej, Kina është gjithsesi pas Amerikës, e cila ende kryeson me 724 miliarderë. Gjysma e miliarderëve të rinj të Kinës e bënë pasurinë e tyre nga kompanitë prodhuese ose teknologjike, duke...
Ka shumë analiza për penën e tij, por më e thella dhe e goditura edhe pse koncize, mbetet kjo e nobelistit Herman Hesse. Duhet ta lexojmë Dostojevskin kur jemi përtokë, kur kemi vuajtur deri në kufi të së arsyeshmes dhe e gjithë jeta na dhemb si një plagë e vetme...
Disa thashetheme të dala nga persona të brendshëm thonë se Apple po bën disa ndryshime kryesore në dizajnin e iPhone 13 që do dalë në Shtator të këtij viti. Ndryshimi i dukshëm është se pjesa ku vendoset kamera ballore në ekran po zvogëlohet. Kjo pjesë e ekranit përmban Face ID...