Ishte 20 prilli i vitit 1998 kur menjëherë pas varrimit të babait, Edi Rama mori telefonatën e jetës. U katapultua nga Fatos Nano në postin e ministrit të Kulturës, pas shumë vitesh të dëshpëruara dhe plot pirueta, për të gjetur një vend në politikën e re të pluralizmit shqiptar. `Nga katakombet...
Pesë policë të cilët mbrëmë u sulmuan nga dru-vjedhësit në zonën e fshatit Stepanci, u sollën në spitalin e Përgjithshëm në Veles. Njëri prej tyre kishte dëmtime të rënda në kokë dhe pas ndihmës së parë, rreth orës 22:00 ai menjëherë u transferua në Qendrën e Urgjencës në Shkup. Dy nga...
Kryeministri Zoran Zaev përmes një postimi në rrjetin social “fejsbuk”, ka dënuar aktin e dhunshëm të pjesëtarëve të policëve kundrejt disa personave të komunitetit Rom, video ku dëshmohet dhuna kundrejt personave civil nga policët u publikua dje në rrjetet sociale, shkruan Portalb.mk. Zaev shtoi se menjëherë pas zbardhjes së rrethanave, pret...
Emisari amerikan për dialogun, Richard Grenell ka dhënë detaje të tjera lidhur çështjen e vendosjes së Liqenit të Ujmanit, në takimin e Washingtonit mes palës kosovare dhe asaj serbe. Grenell zbulon se pati një përplasje të pabesueshme mes palës kosovare dhe asaj serbe, për emrin e liqenit të Ujmanit, njofton...
Protagonistja kryesore e filmit "Toka e mjaltë" Hatixheja, është alivanosur gjatë eventit "Ditët e mjaltit të Maqedonisë". Ngjarja ka ndodhur përderisa Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujrave, Arjanit Hoxha ka qenë duke mbajtur fjalë rasti. Në një prononcim për portalin mms.mk, Hatixheja falenderoi mjekët dhe ministrin Hoxha që...
Rexhail Ismaili nga BDI-ja, i ftuar në emisionin Rruga drejt në Alsat, gjatë përballjes me përfaqësuesit e tjerë të partive politike shqiptare, tha se BDI-ja nuk është fajtore për mosfunksionimin e gjyqësorit në vend. Ai tha se BDI-ja disa herë ka kërkuar Veting në gjyqësor dhe asnjëherë nuk është...
Abdush Demiri nga Levizja Besa i ftuar në emisionin Rruga drejt në Alsat, gjatë debatit me përfaqësuesit e tjerë të subjekteve politike shqiptare, tha se Lëvizja Besa si pjesë e koalicionit qeverisës me LSDM-në, në programin e saj qeveritar ka kërkuar dhe po punon fuqishëm për të pasur një...
Gjatë javës së kaluar autoritetet shëndetësore paralajmëruan se do ta publikojnë analizën për vdekshmërinë e lartë nga coronavirusi në Maqedoni. Me 712 pacientë të vdekur që nga fillimi i pandemisë, Maqedonia e Veriut është e para për vdekjet nga vendet tjera të rajonit. Edhe pse të dhënat tregojnë se Bullgaria...
Gjatë 24 orëve të fundit (24/25.09.2020) në gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ministria për Punë të Brendshme (MPB) ka regjistruar gjithsejtë 647 shkelje për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse. Nga MPB në vazhdimësi bëjnë thirrje për respektim të masave dhe protokolleve të miratuara nga Qeveria e që...
Kohët e fundit janë shtuar në masë të madhe rastet e dh unës në familje vetëm gjat vitit 2020 ka pasur mbi 100 paraqitje të rasteve të tilla ndërsa policia gjat ditës së sotme ka raportuar se kanë kapur 21 vjecarin nga Tetova i cili ka ab uzuar me...