23.01.2021, 15:32 CET
Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami bashkë me deputetin dhe nënkryetarin e kuvendit të RMV-së, Fadil Zendelin dhe zv.ministrin e kulturës Sedat Sulejmanin, sot në Ankara të Turqisë janë pritur nga nënkryetari i partisë së presidentit Erdogan, AKP, z. Niman Kurtulmush. Këtë e bëri të ditur vetë Kasami në Facebook,...
Ministri i Bujqësisë i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Arjanit Hoxha gjatë vizitës së tij zyrtare në Turqi ka takuar edhe Sabri Demirin, këshilltarin kryesor të presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan. Sabri Demiri është i njohur si shqiptari nga Shkupi që është një nga personalitetet më të larta në administratën...
Dr. med. Xhemile Seferi – mjeke -gjinekologe, punon si  në qytetin e Ludwig Lustit, në Gjermani. Xhemilja lindi në Shipkovicë, komuna e Tetovës. Shkollimin fillor e kreu në vendlindje, kurse të mesëm në Tetovë. Përndryshe, Xhemilja është shqiptarja e parë që i ka kryer studimet e mjekësisë në Universitetin...
Çaste më parë mediume të afërta me opozitën shqiptare kanë lanësuar një lajm se Lazim Destani do të jetë kandidati i opozitës shqiptare ASH-AAA për Komunën e Tetovës. Siç mëson ekskluzivisht gjurme.info nga burime mirë të besueshme, demantojnë lajmet e tilla, ku edhe e quajtën "fake news". Gjithashtu, po ky...
  Tani më eshtë bërë zakon që në zgjedhjet Paralamentare në zonën nr6 të kandidojnë për deputet kandidat që u perkasin zonave tjera. Siç duket ASH edhe në zgjedhjet komunale në Tetovë do të kandidoj me një Strugan,bëhet fjalë për Bekim Tateshin i cili ka marrē përkrahjen e kryetarit të partis...
Koalicioni 'Tash është Koha' ASH- AAA bashk me VMRO nuk e përkrahën ligjin për regjistrimin e popullsisë Sot, në seancën e rradhës parlamentare ku në rend dite ishte votimi i ligjit për regjistrimin e popullsisë, koalicioni opozitar shqiptarë 'Tash është Koha' pra ASH- AAA, nuk morrën pjesë në Kuvend, kështu...
Aziz Azizi përmes një statusi në rrjetin social Facebook i është pergjigjur Kryetares së Komunës së Tetovës, Teuta Arifi në lidhje me Transportin Urban. Teuta Arifi le ta bëj udhëtimin e turpit. Teuta Arifi le të hyp në njërin autobus dhe ta vizitoj lagjen “Bregu i Diellit”, atje do t’i shohë...
Në 24 orët e fundit në vend janë kryer 1530 testime për koronavirus dhe prej tyre 190 kanë rezultuar pozitivë.Po ashtu në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 pacientë te diagnostikuar me COVID-19, ndërsa janë shëruar 2.009 persona. Vendi aktualisht ka 12.635 raste aktive me Covid-19. Që nga...
Ministria e Punëve të Brendshme njofton se mbrëmjen e djeshme, respektivisht rreth orës 21:30, në Sedllarcë të Epërme në Tetovë policia ka privuar nga liria 41-vjeçarin B.I. Lokali tij ka punuar pas orarit të lejuar për punë, ndërsa policia në objekt ka hasur në 29 persona.MPB informon se objekti është...
Maqedonia e Veriut prej 19 vitesh nuk ka realizuar regjistrim, prandaj shtyerja e regjistrimit siç kërkon VMRO-DPNE, është e pa pranueshme, thot për Europën e lirë, drejtori i Entit të Statistikës Apostol Simovski. Statistika e regjistron realitetin, nuk e krijon atë thot Simovski, sipas të cilit çfardo regjistrimi të...