28.10.2021, 13:46 CEST
Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 4.920 testime të realizuara, 1.394 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona. Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 479 pacientë të shëruar nga korona virusi, ndërkaq, 45 persona e kanë humbur betejën me...
Ministria e Punëve të Brendshme kryen hetim të brendshëm për përvetësim të 30 milion eurove në kohën kur me këtë institucion ka udhëhequr Gordana Jankullovska. Kështu ka deklaruar Ministri i Punëve të brendshme, Oliver Spasovski, gjatë ndarjes së donacionit të 16 automjeteve për policinë kufitare nga Gjermania. Ai theksoi se keqpërdorime të tilla nuk janë bërë vetëm në MPB por në të gjitha institucionet e Maqedonisë, dhe për të gjitha krimet e bëra shtoi ai, duhet të mbahet përgjegjësi pasi përgjegjësia do të dërgon porosi tek udhëheqësit e sotëm që të sillen me përgjegjësi ndaj qytetarëve. Oliver Spasovski, Ministër i Punëve të Brendshme “Kanë përfunduar në shumë vende, kanë përfunduar nëpër firma, kanë përfunduar në xhepat e individëve të caktuar, megjithatë unë e lë që atë ta thotë hetimi dhe të mos e dëmtojmë tani hetimin. E gjithë ajo do të zbulohet, për këtë arsye po punojnë edhe komisionet kompetente të cilat i kam formuar në MPB, në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim, në ..
Gjatë emisionit debativ mbrëmë në Click plus, sekretari i ASH-së e ka potencuar se do të bashkëpunojnë me VMRO-në në zgjedhjet lokale. "Nëse në zgjedhje lokale BDI bashkëpunon me LSDM, ASH-AAA nuk i mbetet zgjidhje tjetër pos VMRO-DPMNE-së", ka deklaruar Taravari. Në një konferencë të sotme për media, kreu i...
Papunësi, varfëri, korrupsion, pozicion i pa favorshëm ndërkombëtar, izolim dhe përpjekje e qytetarëve për të ikur nga vendi. Këto janë disa nga problemet me të cilat, sipas analistëve dhe deputetëve, është ballafaquar shteti i ri i Kosovës, gjatë k..
Vendet e Evropës Lindore kanë tendencë të kenë më shumë të burgosur se sa pjesa tjetër e kontinentit, me Turqinë që ka shkallën më të lartë të burgimit midis vendeve anëtare të Këshillit të Evropës, sipas një studimi nga organi ndërkombëtar. Sipas Statistikave Vjetore Penale të Këshillit të Evropës (...
Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sonte kishte takime me qytetarët ne Aerodrom të Shkupit. Siç njoftojnë nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, Mickoski ka këmbyer mendime me qytetarët për çështjet më të rëndësishme dhe mund të shihej, siç thonë nga kjo parti, se nuk ka njeri që nuk është i revoltuar...
Kompania Johnson&Johnson ka filluar shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19 në Bashkimin Evropian, tha Peter Liese, një ligjvënës i Parlamentit Evropian, transmeton Reuters. Shpërndarja ishte planifikuar të ndodhte në fillim të prillit, por procesi ishte shtyrë për shkak të problemeve me prodhimin. Kompania amerikane është zotuar se do të furnizojë me 55...
Mandati i dytë i presidentit Gjorge Ivanov skadon më 12 maj. Tani për tani, ai nuk e informon publikun se ku do të vazhdojë karrierën e tij profesionale. Kabineti i tij ishte i interesuar në zyrën për çështje të përgjithshme dhe të përbashkët, se sa është buxheti vjetor për...
Pas një procedure paraprake, Prokuroria Themelore Publike në Shkup, ka ngritur sot aktakuzë kundër 11 personave në lidhje me abuzimet e kryera gjatë dhënies së pasaportave. Me propozimin e paraqitur, 10 persona akuzohen për vepër të vazhdueshme penale, keqpërdorimi i pozitës dhe autoritetit zyrtar sipas nenit 353 paragrafi 1...
Kryeministri Zoran Zaev sot foli për politikanët duke thënë se qytetarët mbështesin politika dhe individë dhe vendosin në zgjedhje sipas interesit të tyre. “Askush nuk i mban votuesit në xhep. Politikat dhe individët janë ata që mbështesin politikanët. Filloj nga LSDM ime dhe më tej”, tha Zaev duke shtuar se...