28.10.2021, 13:51 CEST
Drejtoria doganore po kryen kontrollime të përforcuara në vendkalimet kufitare sipas rekomandimeve të Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari për parandalim të murtajës së derrit, Këtë e tha drejtori i Drejtorisë së Doganave, Gjoko Tanasoski në konferencë për shtyp duke u përgjigjur në pyetjen për vërejtjet e ekonomistëve se dogana duhet...
Kryetari i grupit parlamentar të BDI-së, Artan Grubi, ka thënë se koalicioni qeverisës nuk do të dorëzohet për Ligjin për gjuhën shqipe, pas refuzimit për dekretim nga ana e presidentit maqedonas Gjorge Ivanov. Në një bisedë për Koha.net, Grubi ka thënë se Kuvendi do të shfrytëzojë afatin e vet ligjor prej 30 ditësh për rivotim dhe do të detyrojë kryetarin që të dekretiojë ligjin. Ivanov sot u deklarua se nuk do të dekretojë Ligjin për gjuhën shqipe sepse “më 11 janar, Kuvendi e votoi ligjin pa debat publik, pa përfshirjen e ekspertëve akademikë dhe pa opozitën”. Ai ka thënë se me miratimin e këtij ligji është keqpërdorur flamuri evropian. Tani sipas dispozitave ligjore në Maqedoni, Kuvendi e shqyrton përsëri ligjin dhe nëse e miraton me shumicë votash, kryetari detyrohet ta nënshkruajë dekretin. “Në përputhje me procedurën, Kuvendi ka 30 ditë për rivotim të Ligjit për përdorimin e gjuhëve dhe ne do ta rivotojmë përsëri në seancën e parë të radhës, me shpresë edhe me shumicë më të m..
Qyteti i Tetovës numëron rreth 100 përdorues të heroinës, ndërkaq shërbimet policore gjatë vitit të fundit, kanë kapur vetëm 2.85 gramë heroinë, shkruan Portalb.mk. “Numri i të varurve nga droga te ne është rreth 100 dhe ky është nj ë numër që thuajse e kemi çdo vit, përdoruesit e drogës janë nga moshat e ndryshme, duke filluar nga 17 vjeçar e deri në 55. Mosha mesatare e të varurve është rrethe 40 vjeçar, të cilët tash më një kohë të gjatë janë të varur nga kjo substancë vdekjeprurëse“, thotë për Portalb.mk, udhëheqësi i Qendrës për Trajtim të Drogave, mjeku, Gjorgji Miçinkov. Nga ana tjetër, nga Sektori për Punë të Brendshme i Tetovës, për Portalb.mk, njofton se gjatë vitit 2017, nga aksionet që i ka zhvilluar në rajonin e Pollogut, ka pasur gjithsej 55 raste, ndërkaq janë dorëzuar gjithsej 68 padi penale. “Gjatë vitit 2017 në SPB Tetovë ka evidentuar 55 raste për tregti me lëndë narkotike, nga të cilat 28 janë në qytetin e Tetovës dhe 27 në qytetin e Gostivarit, ku gjithsej janë evi..
Saim Jonuzin e njohin të gjithë në Mitrovicë. Madje, e njohin mirë edhe disa reporterë. Ai ishte i suspenduar disa herë nga Policia e Kosovës, por është kthyer sërish, shkruan gazetametro.net. Jonuzi kishte pasur problem me ligjin pasi ishte përfsh..
Ndërmarrja Publike “Rrugët Shtetërore” në Maqedoni për tremujorin e dytë të vitit mblodhi 5.2 milion euro më pak para nga taksat në pikë pagesat krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar për shkak të krizës me coronavirusin, tregojnë të dhënat e publikuara për tremujorin prill, maj dhe...
Një vajzë 11-vjeçe ka marrë çmimin si shkencëtarja më e re e SHBA-së. Gitanjali Rao u nderua me këtë çmim për shpikjen e saj fenomenale, pasi zbuloi një mënyrë të lirë dhe të shpejtë për të diktuar ujin e ndotur me plumb. Pajisja e saj quhet “Tetis..
Prokuroria Themelore Publike e Shkupit mori njoftim nga SPB-Shkup lidhur me audio inçizimet e publikuara në një portal dhe një artikulli të titulluar “AUDIO bo mba: Kryetari i komunës së LSDM-së rreh dhe torturon një njeri të rrëmbyer”, në të cilin dëgjohet kryetari i Shuto Orizares, Kurto Dudush, duke...
Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi sërish ka folur rreth çështjes së Gjykatës Speciale, duke thënë se tendencat për zhbërjen e saj, i kanë bërë dëm të riparueshëm Kosovës. Krasniqi ka thënë se bash ata që e kanë krijuar këtë kat..
Sot është mbajtur mbledhja e 50 e këshillit të Qytetit të Shkupit, siç bën të ditur këshilltari i Lëvizjes Besa, Sedat Ramadani, i cili nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar opinionin e gjërë se gjatë kësaj mbledhje është miratuar edhe masa ekonomike për tejkalimin e krizës, për më...
Kryeministri i vendit Zoran Zaev për TV21 deklaroi se nuk ka pasur kontakt me ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovskin, por se do të testohet. “Nuk kam pasur kontakt direkt me Oliver Spasovskin jashtë protokolleve për mbrojtje personale, gjithmonë kemi mbajtur distancë dhe maska, në përputhje me protokollet. Gjegjësisht...