28.10.2021, 13:43 CEST
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, tha se dështimi për të zbatuar masat kundër koronavirusit, ka shkaktuar “krizë të madhe”. Agjencia shtetërore e lajmeve KCNA tha se Kim i ka ndëshkuar disa zyrtarë të partisë në pushtet, për “rrezikimin e sigurisë së vendit dhe të njerëzve”. Raporti i...
Gjermania këmbëngul në mbajtjen e një samitit mes Bashkimit Europian dhe Rusisë. Kancelarja Angela Merkel, thotë se bisedimet me presidentin rus, Vladimir Putin do të ishin të dobishme për një sërë çështjesh, përfshirë dhe sulmet kibernetike. “Vështirësitë janë sulmet hibride me të cilat ne të gjithë përballemi, Franca, Gjermania, Italia...
Varianti Delta, i identifikuar fillimisht në Indi, vijon “vrapin” nëpër botë dhe detyron një sërë shtetesh të rikthejnë kufizimet. Portugalia dhe Gjermania njoftojnë masa të reja sa i përket udhëtimeve në përpjekjen për të kufizuar përhapjen e variantit më të transmetueshëm të koronavirusit. Nga e hëna, britanikët e pavaksinuar që...
Ushtria amerikane kreu sulme ajrore kundër milicive të mbështetura nga Irani në zonën kufitare Irak-Siri. Sulmet u kryen në përgjigje të disa sulmeve me dron kundër personelit dhe objekteve amerikane në Irak. Pentagoni tha përmes një deklarate se presidenti Joe Biden urdhëroi sulme ajrore “mbrojtëse” në objektet operacionale dhe...
Një raport i inteligjencës amerikane për objektet fluturuese të paidentifikuara (UFO), të cilat kanë qenë nën vëzhgim të personalit ushtarak të Shteteve të Bashkuara, ka treguar se autoritetet amerikane nuk kanë sqarim për shumicën e pamjeve, andaj është bërë thirrje për më shumë studime. Raporti, i lëshuar nga Kongresi më...
Suedia sot hoqi kufizimet për udhëtarët nga Maqedonia të cilët mund të hyjnë zyrtarisht në vend me një test negativ PCR, si dhe një certifikatë të vaksinimit ose dëshmi se kanë kaluar koronavirusin. “Nga 24 qershori, do të hiqet ndalimi i udhëtimit për Serbinë, Shqipërinë, Libanin, Maqedoninë e Veriut, Shtetet...
Zvicra do të hapet këtë të shtunë duke hequr një pjesë të mirë të kufizimeve, duke përfshirë këtu edhe kufizimet për hyrjet në vend, por paralajmëroi për kujdes kundër variantit Delta, shumë përhapës. “Ne jemi të mendimit se situata mundëson sot të ndërmarrim një hap të rëndësishëm përpara”, theksoi Alain...
Abdala, një nga vaksinat kandidate kundër COVID-19 e prodhuar në Kubë dhe një nga të parat që është zhvilluar në Amerikën Latine është 92.28% efektive. Abdala është 92.28% pas tre dozave”, sipas një njoftimi nga Qendra Bioteknologjike (CIGB). Abdala, në fazën e fundit të provave klinike, pritet të marrë miratimin...
Markus Villig, në moshën 19 vjeçare braktisi universitetin pas vetëm një semestri duke studiuar shkenca kompjuterike në Universitetin Tartu, në Estoni, deri sa aplikacioni i tij për udhëtim, Taxify (tani i njohur si Bolt), filloi të ngrihej. Villig filloi biznesin me një hua prej 5,000 euro nga familja e...
Presidenti amerikan, Joe Biden, dëshiron të mbush Ditën e Pavarësisë me kuptim të ri këtë vit duke inkurajuar festimet mbarëkombëtare për të shënuar kthimin efektiv të vendit në normalitet pas 16 muajsh të përçarjes pandemike të coronavirusit.Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, edhe derisa ShBA-ja pritet të kalojë të...