Të paktën 100 njerëz humbën jetën dhe rreth 4000 janë plagosur në një shpërthim të tmerrshëm të martën në portin detar në pjesën qendrore të Bejrutit, njoftuan autoritetet libaneze. Ajo pjesë e qytetit u shkatërrua, një numër i madh i ndërtesave u dëmtuan rëndë. Shpërthimi ishte i barabartë me një tërmet...
Spitalet e Libanit që po ashtu po përballen me pacientët nga COVID-19 u mbushën me viktimat e këtij shpërthimi tragjik. Arianit Shehu, drejtori i Institutit Nacional Demokratik për Lindjen e Mesme, në një intervistë për klankosova.tv tha se shpërthimi i fuqishëm që ndodhi në Beiurit të Libanit ishte i tmerrshëm. “Sipas...
Libani është në zi pas një shpërthimi të madh në kryeqytetin Bejrut i cili vrau të paktën 100 njerëz dhe plagosi më shumë se 4000 të tjerë. Presidenti Michel Aoun tha se 2,750 ton nitrat amoniumi ishin ruajtur në mënyrë të pa sigurtë në një depo për gjashtë vjet. Ai ka...
Nuk kanë të sosur lajmet e hidhura nga Bejruti. Mediat e huaja kanë publikuar që mes viktimave si pasojë e shpërthimit të ndodhur, është dhe Sekretari i përgjithshëm i partisë politike “Kataeb”, Nazar Najarian. Sipas raportimeve Najarian ndodhej në zyrë në momentin që ka ndodhur shpërthimi. Ai ishte një politikan...
Organizata Botërore e Shëndetësisë ka raportuar një rritje rekord të rasteve të koronavirusit në glob, me 2,123,26 raste të regjistruara në vetëm 24 orë, në mesin e një rritjeje të madhe në SHBA, Brazil dhe Indi. Raporti për situatën i OBSH-së, tregon se rreth 130 mijë e këtyre rasteve të...
Votuesit rusë miratuan ndryshime kushtetuese që do ta lejojnë Presidentin Vladimir Putin të mbajë potencialisht pushtetin deri në vitin 2036. Por referendumi njëjavor që përfundoi të mërkurën u njollos nga raportimet e përhapura të presionit ndaj votuesve dhe parregullsive të tjera. Sipas zyrtarëve të zgjedhjeve, 77.6% e rusëve kanë votuar...
Në Itali vijon të bjerë numri i infeksioneve të reja me COVID-19 e po ashtu edhe numri i viktimave. Në 24 orët e fundit janë shënuar 8 viktima, numri më i ulët i regjistruar në vend që prej fillimit të epidemisë, duke e çuar numrin total në 34716. Ndërkohë janë 175...
Në Serbi gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 193 raste të reja me koronavirusin e ri, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik. Numri i përgjithshëm i infektuarve ka arritur në mbi 13 mijë e 500. Sipas njoftimit, nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri, ka vdekur edhe një person,...
Një vatër e re e Covidit në një bllok pallatesh në kryeqytetin gjerman ka shtuar frikën e valës së dytë të infeksionit. Mbi 369 familje janë izoluar për të mos rrezikuar përhapjen e sëmundjes. Në Gjermani më shumë se 8,800 veta kanë humbur jetën nga koronavirusi, raporton EuroNews. Autoritetet në...
Autoritetet në Berlin kanë vendosur 369 familje nën karantinë pasi dhjetëra persona kanë dalë pozitivë në testet për COVID-19. Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, përhapja në rrethin e Neukölln përfshin gjashtë ndërtesa apartamentesh, me 57 njerëz të testuar pozitivë. “Gjëja e veçantë këtu është se gjërat rrodhën tepër shpejt”, ka thënë kryetari...