Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e  Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Donika Kadaj-Bujupi ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Kadaj-Bujupi ka njoftuar se veç saj janë infektuar edhe vajza dhe djali i saj. “Të dashur miq. Dje kam rezultuar pozitiv në testin për Covid-19. Njëjtë sikur unë, edhe dy...
Ish-kryediplomati kosovar, Enver Hoxhaj, ka kritikuar krerët e Bashkimit Evropian se nuk e kanë folur asnjë fjalë për armatimin që Serbia po e blenë nga Kina. Hoxhaj në një reagim në twitter ka thënë se Serbia është vendi i parë në Evropë që blenë armatim nga Kina dhe se veprime...
Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas 41 rasteve të vdekjes në tri ditët e fundit në Kosovë si pasojë e coronavirusit. Në një postim në Facebook, partia e Albin Kurtit ka adresuar kritika ndaj Qeverisë Hoti për dështim në menaxhimin e pandemisë. “Qeveria që nuk po di të menaxhojë me pandeminë po...
Qeveria e Kosovës ka aprovuar vendimin që t’ua kërkojë testin negativ për COVID-19 qytetarëve që hyjnë nga Maqedoni të Veriut, Mali i Zi dhe Bosnjë-Hercegovina. Qytetarët duhen të kenë testin RT-PCR negativ jo më të vjetër se 72 orë nga koha e paraqitjes në kufirin me Kosovën. Por, është njoftuar...
Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë bërë të ditur se edhe 4 persona të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19) kanë vdekur, duke çuar në 101 numrin e rasteve të vdekjeve nga ky virus, transmeton Anadolu Agency (AA). Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike...
Ka vdekur nga koronavirusi Bashor Buzhala, babai i gazetarit e analstit Berat Buzhala Është vet Buzhala i cili ka lajmëruar në Facebook për një lajm të tillë, ku tha se babai i tij nuk ka mundur t’i mbijeton COVID-19. I ndjeri Bashor Gege Buzhala ishte në moshën 72 vjeçare. Postimi i plotë: Miq...
Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka përkujtuar 25 vjetorin e masakrës së Srebrenicë. Ai përmes një statusi në Facebook ka deklaruar se ajo çka kishte ndodhur në Srebrenicë ishte një gjenoci dhe provat e paraqitura nga në Tribunalin e Hagës, tregojnë mijëra burra të ekzekutuar e të varrosur në...
Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar një sondazh në të cilin thuhet se nëse tash do të shkonte vendi në zgjedhje, kjo parti do të kishte mbi 50 për qind të votave. Në faqen zyrtare të LVV-së në Facebook përmes një komunikate shkruhet se kanë mjaftuar vetëm 120 ditë të Qeverisë Kurti...
Ambasadori i Republikës së Kosovës në Maqedoninë e Veriut Gjergj Dedaj u ka bërë thirrje partive kosovare që mos përzihen në zgjedhjet që do mbahen më 15 Korrik informon TetovaSot. Ai tha se kjo është çeshtje e brendëshme dhe ekskluzive për forcat politike dhe qytetarët e Republikës së Maqedonisë së...
Takimi ndërmjet presidentit të Francës Emmanuel Macron dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti ka nisur në orën 11:30 dhe është duke vazhduar ende Pallatin Elize (Palais de l’Elysée) në Paris. Këtë e ka konfirmuar për “Kohën” këshilltari për media i kryeministrit, Xhavit Beqiri. Në lidhje me temat e diskutuara ku vend...