19.06.2021, 8:58 CEST
Në Poklek të Drenasit është mbajtur manifestimi qendror për shënimin e Ditës së Paqes. Në këtë manifestim të pranishëm ishin edhe krerët e shtetit. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se 12 qershori shënon fundin e gjenocidit në Kosovë. Ndërsa shtoi se duhet ta padisim Serbinë për gjenocidin e...
Krerët e institucioneve të Kosovës kanë bërë homazhe në Prishtinë te Pllaka Përkujtimore e ushtarëve të rënë të NATO-s, në 22 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë. Ndërhyrja e NATO-s, përkatësisht dislokimi i trupave paqeruajtëse të KFOR-it më 12 qershor, 1999, pasoi fushatën e sulmeve ajrore të...
Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se roamingu nga Maqedonia duke filluar nga 1 korriku nuk do të vlejë për Shqipërinë, Kosovën, Serbinë, Bosnja dhe Hercegovinën dhe Malin e Zi.
Ish-komandanti super i Forcave Aleate të NATO’s, Wesley Clark, duke kujtuar 12 qershorin e vitit 1999, ditën kur NATO nisi intervenimin në Kosovë kishte treguar momentin kur kishin vendosur të bombardonin Sebinë. Në Konferencën Ndërkombëtare të Sigurisë “20 vjet liri: Një vizion për paqe të qëndrueshme”, Clark ka kujtuar një...
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, përmes një Urdhëri Ekzekutiv ka paraparë bllokimin e pronës dhe pezullimin e hyrjes në Shtetet e Bashkuara të personave të caktuar që kontribuojnë në situatën destabilizuese në Ballkanin Perëndimor. Urdhëri është vazhdim i atij fillestar të vitit 2001, që parashikon sanksione për individë...
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti të enjten do të shkojë në Shqipëri ku pritet të marrë pjesë në Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet në Tiranë. Lajmi është konfirmua nga mediat në Kosovë, ku raportojnë se vendimi ka ardhur pas një takimi që Kurti kishte me...
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq më 1 korrik do të takohen në Ohër në Forumin e Prespës për Dialog. Kjo platformë është krijuar nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut me qëllim që për t’u mundësuar vendeve, udhëheqësve, organizatave dhe qytetarëve të ndërtojnë marrëdhënie...
Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, tha te premten se qëllimi përfundimtar i Shteteve të Bashkuara është që të arrihet njohja e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë. Megjithatë ai e ka lënë të hapur mundësinë që Uashingtoni të mbështesë edhe modalitete tjera të marrëveshjes gjithëpërfshirëse, nëse për ato...
Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias ka thënë se Greqia përkrah rinisjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Në një konferencë të përbashkët për media me ministren e jashtme të Kosovës, Dendias bëri të ditur se Greqia do të vazhdojë ta ndihmojë Kosovën edhe në procesin e liberalizimit të vizave. “Duam...
Bullgaria ka në plan t’i dhurojë rreth 150 mijë vaksina kundër COVID-19 për fqinjët e saj ballkanikë, tha sot Ministri i Shëndetësisë, Stoycho Katsarov. Bullgaria ka shkallën më të ulët të vaksinimit në Bashkimin Evropian, por Katsarov tha se vendi ka rënë dakord të blejë rreth 13 deri në 14...