19.06.2021, 8:55 CEST
Moti sot në vend në orët e paradites do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Pasdite do të ketë paraqitje të jostabilitetit lokal me shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të përforcuar. Temperatura maksimale do të arrij deri në 32 gradë Celsiusë.
Lëvizja BESA sonte filloi me ristrukturimin e degës së saj në degën e Bogovinës, me ç’rast themeloi nëndegën në Pirok. “ Sonte filluam me riorganizimin edhe në degën e Bogovinës, me ç’rast u mbajt kuvendi themelues i nëndegës së Lëvizjes BESA në fshatin Pirok. Në prani të sekretarit organizativ Adnan Azizi...
Ne e dimë që proceset e integrimit janë të vështira, ne e dimë se si ishte rruga për në NATO. Duhet të themi se në fillim pengesat ishin reformat që do të zbatoheshin në vendin tonë, por pasi vendi bëri detyrat e shtëpisë, për fat të keq, bllokada erdhi...
Ministria e Shëndetësisë informon se dje janë aplikuar 4.299 vaksina. Deri tani janë vaksinuar gjithsej 265.164 persona, ndërsa për vaksinim janë paraqitur 453.180 qytetarë. “Vaksinimi zhvillohet pa ndërprerë në të gjitha pikat e shtetit. Interesi për vaksinim çdo ditë rritet, ndërsa deri tani numri i personave të cilët...
Mos hartimi i protokolleve për organizimin e dasmave brenda restoranteve ka shkaktuar revoltë te pronarët e objekteve hotelerike të Maqedonisë Perëndimore. Ata ankohen se humbjet e tyre janë të mëdha. 90 për qind e restoranteve nuk kane tarraca dhe sipas tyre rrezikojnë të mos mbijetojnë sezonin. Fitim Tairi, nga...
Nga 3529 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit 10 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid-19 dhe atë: Shkup-2, Kumanopvë-2, Prilep-2, Gostivar-1, Ohër-1, Kriva Pallankë-1 dhe Kratovë 1 rast. Në ndërkohë nga Instituti i Shëndetit Publik njoftojnë se janë shëruar 18 pacientë ndërsa nuk është regjistruar asnjë viktimë.
Gjykatësja Aleksandra Ristevska në seancën e sotme gjyqësorë për rastin “Tortura”, ku pritej aktvendimi për të akuzuarin e parë Sasho Mijallkov dhe 6 pjesëtarët e njësitit Alfa, tha se dëshmitë e prokurorisë për të cilat akuzohet ish shefi i policisë sekrete Sasho Mijallkov nuk janë mjaftueshëm të qarta, andaj...
Hekurudhat e RMV-Transport ngritën iniciativë për futjen e trenave për udhëtar në linjat Shkup-Tetovë, Shkup-Kumanovë dhe Shkup-Veles çdo dy orë gjatë ditës. Kjo iniciativë iu dorëzua Qeverisë së RMV-së në fillim të vitit, ndërsa propozimi i udhëheqësisë së Hekurudhave është që të prokurojë minimumi 10 trena të rinj, 6...
Sondazhi i publikuar nga IRI, ka treguar edhe punën e ministrave më të suksesshëm të qeverisë së Zaevit. Listës i prinë vet Kryeministri Zoran Zaev me 13%. Pas tij është ministri Venko Filipçe me 6%, ndërsa ministri i MPB-së Oliver Spasovski me 4%. Tek ministrat shqiptar, sipas IRI-t zv/kryeministri Artan...
Në 24 orët e kaluara, 10 pacientë të rinj janë shtruar në spital në qendrat kovide në Shkup dhe në vend, për shkak të ndërlikimeve nga koronavirusi. Një pacient u pranua në Shkup dhe 9 në spitalet në të gjithë vendin. Gjithsej 90 persona të dyshuar dhe të konfirmuar për...