Në Mitrovicë, numërimi i votave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit është drejt fundit. Deri tani janë numëruar 99 % të vendvotimeve, duke vërtetuar kështu edhe njëherë, se ky qytet i rëndësishëm i Kosovës shkon në balotazh. Rezultati i ngushtë mes d..
Ashtu siç ishte parashikuar, kryeministri Rama ka folur për çështjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm Tahiri, sipas të cilit ai është i pafajshëm në historinë e përgjimeve të trafikantëve që nxjerrin emrin e tij në trafikun e drogës nga Shq..
Çdo vit 250 mijë gra në shtetin e Afrikës Perëndimore të Nigerisë vd esin për shkak të sëmundjes së kancerit. Anëtarja e Fondacionit të Kancerit, MadicAid dhe bashkëshortja e guvernatorit të provincës Kebbi, dr. Zainab Bagudu në programin “Largohu nga..
Kronika e mëposhtme tregon në detaje se si është votuar sot në burgun e Smrekonicës. Rreth mbarëvajtjes së procesit zgjedhor, ndiqeni kronikën.
Kandidati i NISMA për Kosovën për kryetar të komunës në Deçan, Shkodran Imeraj, ka përjetuar një humbje të thellë në bastionin e partisë me të cilën janë në koalicion në nivel qendror, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Imeraj, sipas numërimit të vot..
Pas rezultateve të para të zgjedhjeve lokale në vend ku serbët fituan disa komuna, Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Marko Gjuriq ka vlerësuar se fitorja e Listës Serbe në zgjedhjet lokale në Kosovë ishte një fitore e madhe për popullin ..
Në bazë të rezultateve preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të publikuara online, mund të dihet tashmë se shumica e komunave të mëdha do të shkojnë në balotazh për zgjedhjen e kryetarëve të rinj. Derisa, në disa komuna, kryetarët janë zgje..
Pas përfundimit të procesit zgjedhor për kryetarë komunash e për asamblistë të 38 komunave, nga 1,890,952 qytetarë me të drejtë vote në Kosovë, të drejtën e tyre për të votuar e shfrytëzuan 819,865 shprehur në përqindje 43,68 për qind, përcjell Koha...
Lidhja Demokratike e Kosovës, del të ketë fituar më së shumti vota në nivel vendi, duke i numëruar të gjitha votat që qytetarët kanë hedhur për kandidatët për kryetarë të komunave. Demokracia në Veprim ka bërë të ditur se LDK ka marrë 210 mijë vota ..
Aktivistët e Lëvizjes BESA dhe të Aleancës për Shqiptarët kanë vazhduar takimet me qytetarët e Çairit, në kuadër të fushatës për zgjedhjet lokale që të mbahen më 29 tetor. Kandidati i Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi, i shoqëruar nga kandidati i Ale..