26.11.2020, 10:54 CET
Sekretari i Nismës, Bilall Sherifi thotë se kjo parti po pret një rezultat të jashtëzakonshëm nga zgjedhjet e sotme lokale. Sipas tij kjo parti do të ketë një rezultat prej 7 ose 8 për qind të votave. “Për herë të parë do të jetë prezentë në asambl..
Në shumicën e komunave të Kosovës do të ketë balotazh për të zgjedhur kryetarët e komunave. Sipas rezultateve të deritashme të KQZ-së, të monitoruara nga DnV, këto komuna do të hyjnë në balotazh me këto dy parti si të parat. Gjakovë – AAK 40.27 për..
Kandidati i AAK-së, për kryetar të Gjakovës, Ardian Gjini, ka shprehur bindjen se do të jetë ai që do të buzëqesh i fundit. E ka quajtur gabim të Mimoza Kusari – Lilës shpalljen e fitores për Gjakovën. “Po presim kush buzëqesh i fundit, mendoj se ka..
Ka nisur numërimi i votave të zgjedhjeve lokale në Kosovë. KQZ ka publikuar në uebfaqen e vet hapësirën për rezultatet që do të publikohen në kohë reale. Koha.net do t’ju mbajë të informuar për rezultatet më të reja në të gjitha komunat e Kosovës.
Bashkimi i forcave të Lëvizjes BESA dhe Aleancës për Shqiptarët në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale ka ngjallur eufori dhe ka prodhuar një situatë të re politike në Maqedoni. Që të dy partitë, në komuna të ndryshme garojnë kundër koalicionit LSDM – BDI. Një prej betejave kryesore është duke u zhvilluar në komunën e Tetovës, ku kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami garon kundër Teuta Arifit e cila përkrahet nga kryeministri Zoran Zaev, ndërsa garon si kandidate e BDI – së. Portali Sakte.net nga burime të sigurta brenda Bashkimit Demokratik për Integrim mëson se pas marrëveshjes së partive të reja, Lëvizjes BESA dhe Aleancës për Shqiptarët, kryeministri Zaev është duke planifikuar që në rast të humbjes së kandidates së BDI – së, Teuta Arifi të jetë pjesë e kabinetit të tij qeveritar. Edhe vetë vizita e Arifit në Shqipëri dhe takimi i saj me presidentin e atjeshëm, Ilir Meta, paralajmëron të ardhmen e saj politike si udhëheqëse e diplomacisë. Teuta Arifi në të kaluarën ishte pjesë e..
“Prej 1 komune, VV do të qeverisë me rreth 10 komuna. 3 prej tyre komuna të mëdha. Ky është dhjetëfishim i vullnetit për ndryshim”, ka shkruar Dardan Molliqaj.
Vërehet zhdukja e menjëhershme e kryetarit te BDI-së Ali Ahmetit nga fushata në rrethin e dytë. Redaksia jonë kontaktoi ekspertë të ndryshëm për të zbuluar arsyet e kësaj zhdukjeje të përnjëhrshme. Ajo që ata saktësojnë, sillet rreth tre mundësive të..
Koalicioni Aleanca me Besës po merr përkrahje të fuqishme në qytetin e Gostivarit. Aktivistë të koalicioni të udhëhequr nga kandidati për kryetar të komunës Arben Taravari kanë qëndruar në fshatin “Çajle” të Gostivarit ku kanë zhvilluar takim me banorët e Çajlës. Ata thonë se kanë mbetur edhe 7 ditë nga çlirimi i komunës së Gostivarit.
Nga informacionet që ka marr PDK-ja nga terreni, kandidati i kësaj partie për Drenasin, Ramiz Lladrovci ka fituar pa balotazh. Portali lajmi.net net raporton se fitoren e Lladrovcit nuk po mohojnë as nga shtabet zgjedhore të kundërshtarëve të tij.