Zgjedhjet në disa vende të Ballkanit, por edhe krizat politike në disa të tjera, kanë qenë në fokus të diplomacisë ruse. Të shumta kanë qenë deklaratat e lëshuara pas zgjedhjeve në Maqedoni. Shumë të ashpra kanë qenë për aderimin e Malit të Zi në NA..
Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim për një qendër të emergjencave që Rusia menaxhon në Serbi. Disa grupe perëndimore dhe analistë ushtarakë e perceptojnë si një bazë ushtarake të kamufluar që Kremlini e ka ngritur për të mbikëqyrur interesat..
Kryetari i partisë së serbëve të Kosovës, Aleksandër Jabllanoviq ka drejtuar një mori ankesash kundër OSBE-së, sepse ky mision ka lejuar qytetarët me dokumente të Serbisë të votojnë në qendrat e votimit në Kosovë më 11 qershor. Media serbe ‘Vecernje..
Një familje shqiptare është përfshirë në një aksident të rëndën në Itali, ndërsa ishin duke udhëtuar me makinën e tyre në autostradën e Villadallettos në Saluzo. Mjeti i drejtuar nga kryefamiljari është përplasur me një makinë tjetër dhe si pasojë k..
Serbia pritet të majë hapë nesër dy kapituj e tjerë për negociatat me Bashkimin Evropian në Konferencën Ndërqeveritare në Bruksel. Sipas Tanjug, delegacioni serb në këtë takim do të udhëhiqet nga ministrja pa portofol përgjegjëse e Integrimeve Evrop..
“Kur pas një muaji në Trieste do të takohen liderët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, pritet që ata të mbështesin idenë për krijimin e tregut unik në atë hapësirë. Për këtë shpreson komisionari i Bashkimit Europian për Fqinjësi dhe Negocia..
Sllovenia shumë intensivisht po përgatitet për zbatimin e aktgjykimit të arbitrazhit për kontestin e saj kufitar me Kroacinë dhe pret që “herët a vonë” edhe Kroacia do të detyrohet ta pranojë atë, ka thënë ministri i Brendshëm dhe nënkryetari i Qever..
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa, priti zëvendësndihmëssekretarin e Përgjithshëm të NATO-s për Operacione, John Manza, njofton kumtesa qeveritare, transmeton Koha.net. Mustafa dhe Manza kanë biseduar për procesin e thellimit të bashkëpu..