01.03.2021, 15:04 CET
Pas 27 vitesh demokraci në Maqedoni për herë të parë një funksionar i lartë shtetëror viziton fshatin Luboten. Këtë sonte e bëri kryeministri Zoran Zaev i cili në prag të rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale takoi banorët e këtij fshati me çka i falenderoj ata për pjesmarrjen masive dhe respektin që ia kishin bërë. Zaev kërkoi nga lubotenasit që në rrethin e dytë ta mbështesin kandidatin për kryetar komune të Butelit, Velimir Smilevskin. Ai u premtoi lubotenasve se do t’i mbështes në të gjitha sferat. Ai u premtoi ujesjellesin, infrastrukturen rrugore, shkolle të re, çerdhe, ndriçim rrugor e të tjera.
Postimi i një spoti në profilin e tij në “Facebook” nga kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, do t’i kushtojë 3 mijë euro gjobë “arkës” së partisë që ai drejton. Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka gjetur të bazuar një ankesë të parashtr..
Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi sot ka realizuar takim me Presidentin e Republikës së Shqipërisë Ilir Meta. Në këtë takim siç shprehet kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi është biseduar për zhvillimet politike në Maqedoni dhe rrjedhës së procesit zgjedhor. “Në Tiranë realizova takim edhe me Presidentin e Republikës së Shqipërisë Ilir Meta. Biseduam rreth zhvillimeve politike në Maqedoni dhe rrjedhës së procesit zgjedhor. Shprehja e lirë e vullnetit të qytetarëve është dhe mbetet një nga shtyllat kryesore demokratike të një shoqërie, e cila tenton progresin e qëndrueshëm dhe integrimin në Europë. Shqiptarët kudo që janë janë të bashkuar rreth këtij koncepti dhe e kanë të dëshmuar orientimin dhe bindjen e tyre pro-europiane” ka shkruar Arifi. Ndryshe Teuta Arifi është kandidatja më e votuar në Tetovë edhe atë vetëm me vota shqiptare, ku pritet në rrethin e dytë të ketë fitore bindëse ndaj kundërkandidatit të saj.
Ish-ministri Saimir Tahiri ka deklaruar në emisionin “Opinion” se Shqipëria nuk ka nevojë për ambsadorët që të tregojnë se sa klane mafioze ka në vend. “Kam shumë respekt për ambasadorët në tërësi, pavarësisht se i kam njohur ndryshe secili me të vet..
Duke u nisur nga vullneti i lirë për të respektuar kërkesën e popullit shqiptar në Maqedoni, si dhe duke e dëgjuar kërkesën e opinionit vullnetmirë në vend, partitë politike shqiptare: Aleanca për Shqiptarët – Tetovë, e përfaqësuar nga Zijadin Sela Lëvizja BESA – Shkup, e përfaqësuar nga Bilall Kasami dhe E njoftojnë opinionin me këtë: Z O T I M Zotohemi se në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoni do të bashkëpunojmë në interes të votuesit shqiptar në Maqedoni, duke i ofruar koalicion që e mundëson fuqizimin dhe maksimalizimin e votës shqiptare, por edhe që e pengon mundësinë që të tjerët t’i përcaktojnë fituesit e komunave shqiptare. Zotohemi se do ta mbështesim njëri-tjetrin në raundin e dytë, duke i përkrahur në mënyrë të ndërsjellë kandidatët për kryetarë komunash të partive përkatëse. Zotohemi se jemi të gatshëm që bashkëpunimi të vazhdojë edhe në krijimin e këshillave komunale si dhe bashkëqeverisje me pushtetin lokal. Zotohemi se do të angazhohemi me gjithë kapaci..
Në një intervistë cila është transmetuar në emisionin “Drejtësia në Kosovë”, prokurori Andrew Carney nuk ka pranuar të komentojë për profilin e Sekiraqës por nuk ka hezituar të konstatojë se ai kishte ndërtuar një grup të fuqishëm dhe me ndikim. I f..
Anëtari i BDI-së Driton Kuçi ka vënë ka sulmuar përfaqësuesin e Besës, Fadil Zendeli, në debatin në Art Channel, ky i fundit mundohej të thotë se BDI nuk ka vota të pastra shqiptare dhe se ata i ka bashkë me LSDM-në. “Ti po bëhesh më shqiptar se Ali Ahmeti i cili 30 vite ka kontribuar për çështjen shqiptare…20 mijë vota shqiptare kemi marrë në Këshillin e qytetit të Shkupit./Sakte.net
I akuzuari për vra sjen e policit Tiumf Riza, është liruar nga masa e paraburgimit. Avokatja e Enver Sekiraqës, Kosovare Kelmendi, ka thënë për Telegrafin se klientit të saj i është zëvendësuar masa e paraburgimit me arrest shtëpiak. Enver Sekiraqa ..
Rreth katër vjet më vonë raportimet e Gazeta Express për përfshirje të Enver Hasanit, “Babës”, në korrupsion u konfirmuan me vulë shteti. Gjykata i dënoi me burg, ani pse me kusht, Hasanin në cilësinë e ish-rektorit të UP-së, Hakif Veliu, ish-shef i ..
Pas një muaj fushatë të partive politike të cilat shpalosen programet e tyre në të gjitha qytetet e Kosovës, për qeverisjen e komunave, të premten do të përmbyllet fushata elektorale për zgjedhjet e 22 tetorit. Si zakonisht paritë politike do të bëjn..