Në rrugën Kumanovë-Shkup dje pasdite policia ka arrestuar një 30 vjeçar nga Haraçina e Shkupit, i cili është kapur duke trafikuar emigrantë. “Rreth orës 15:00 në rrugën Kumanovë-Shkup, policia ka privuar nga liria A.K. (30) nga Haraçina e Shkupit. Gjatë kontrollit të makinës së tij të tipit “Audi” me targa...
Komisioni për sëmundje infektive ka dështuar keq. Në vend që të jenë mjekë, ata e vendosin veten si politikanë. Epilogu është gati 6.000 të infektuar me Kovid-19 që nga fillimi i muajit. Komisioni që tha se gjithçka është nën kontroll dhe e vendosi veten në pozicionin e ekzekutuesit të Zaevit...
Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) ka shpallur thirrje për trajnim të gazetarëve që janë kah mesi i karrierës së tyre, gazetarëve të rinj dhe studentëve në kuadër të projektit “Ndërtimi i rezistencës kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe terrorizmit përmes gazetarëve të fuqizuar, mediave dhe përfaqësuesve qeveritarë”. Të tre punëtoritë do të...
Ish-zyrtari i lartë i VMRO-DPMNE-së Martin Protugjer, tani i akuzuar në rastin “Titanik”, doli pozitiv me Covid-19, për këtë shkak seanca e sotme u shty. Avokati i Protugjer paraqiti njoftoi Gjykatën se gruaja e të pandehurit është gjithashtu pozitive me koronavirus. Sipas protokolleve, ai do të pengohet të marrë...
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova ka shënuar progres në luftimin e dukurisë së trafikimit të qenieve njerëzore. Këto komente presidenti Thaçi i bëri gjatë ceremonisë solemne të organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. “Kosova si shtet...
Propozim-masat për mbrojtje nga Kovid-19, siç është mbajtja e obligueshme e maskave në ambient të hapur, ndalimi i grupimit pas orës 22:00 në vende publike për më shumë se katër persona dhe ndalesë për tubime të mëdha familjare tani më janë dorëzuar në Kuvend. Pritet që këtë javë deputetët...
Ekspertët e fushës së drejtësisë thonë se Maqedonia e Veriut do të mbetet në fokus të kritikave nga Brukseli zyrtar, sa i takon luftës kundër korrupsionit të nivelit të lartë, pasi shumë procese gjyqësore, që janë ngritur nga Prokuroria Speciale për vite me radhë nuk po marrin epilog gjyqësor. Ish-gjykatësi,...
Regjistrimi i popullsisë në vend do të zbatohen në prill të vitit 2011, deklaroi kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Zaev tha se regjistrimi dhe rezultatet e tij “në asnjë mënyrë nuk ndikojnë në Kushtetutë, në Marrëveshjen e Ohrit apo ngjashëm”, ndërsa çdo qytetar ka përgjegjësi të dalë në...
Policia këtë mëngjes me urdhër të Prokurorisë për Krim të Organizuar ka arrestuar Risto Novaçevskin, kumbar i ish-Kryeministrit të arratisur Nikola Gruevski. Ai me një grup dyshohet për veprën penale pastrim parash, me të cilat blenë parcela në Vodno. Përveç Gruevskit dhe kumbarit Novaçevski, për pastrim parash prokuroria dyshon edhe...
Sot në RMV janë regjistruar rekord rastesh të infektimeve me Covid-19, ku për vetëm 24 orë janë regjistruar 594 raste të reja. Shkupi prijnë me numrin e të infektuarve me 303 infektime. Pas shifrave alarmante, kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në rrjetin social Facebook, u ka bërë thirrje qytetarëve...