20.04.2022, 9:23 CEST
Shqipëria ka mbetur në listën e vendeve me monitorim të shtuar, të ashtuquajturën lista gri, e pastrimit të parave, edhe pas rifreskimit të fundit në mars 2022. Seanca plenare e Task Forcës për Veprim Financiar (FAFT), një mekanizëm i Komisionit Europiaan për parandalimin e pastrimit të parave, në fillim të...
Një avion ka dalë nga pista në Aeroportin e Rinasit. Paraprakisht raportohet se avioni doli jashtë pistës, për shkak të një defekti në rrota. Ndërsa në vendngjarje siç shihet dhe në foto ndodhen ekipet e emergjencës. Fatmirësisht nga ngjarja nuk raportohet për të lënduar. Ndërkohë, nuk ka pasur probleme me fluturimet e...
Prej sot edhe zyrtarisht hiqet roamingu për bisedat telefonike, porositë SMS dhe internetin midis Maqedonisë, Serbisë, Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovinës. Kjo do të thotë se prej sot qytetarët e këtyre vendeve do të paguajnë për shërbimet e ofruara të komunikimit me çmim si në...
Një pushues është mbytur në plazhin e Durrësit. Rrethanat në të cilat ka ndodhur ngjarja dhe identiteti i viktimës është ende i paqartë. “Më datë 30.06.2021, në orën 12:55, në lagjen nr. 13, Plazh, është mbytur duke u larë në det, një shtetas rreth 60 vjeç, ende i paidentifikuar. Grupi...
Shqipëria të martën ka nisur vaksinimin e qytetarëve të moshës mbi 18-vjeçare, të cilët do të kenë mundësi të imunizohen deri të mërkurën në orën 20:00. Nismën e vaksinimit të hapur që Ministria e Shëndetësisë shpalli të shtunën për vaksinimin e qytetarëve mbi 18 vjeç e kanë mirëpritur mbi katër...
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Zoran Zaev dhe Edi Rama sot përmes video konferencës do të bisedojnë për avancimin e marrëdhënieve në kuadër të nismës rajonale “Shengeni i Vogël”. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq në një konferencë të mbajtur kohë më parë...
Nga 1 korriku hiqet tarifa Roaming për pajtimtarët e rrjeteve celulare që vizitojnë vendet e Ballkanit Perëndimor, ku përfshihet edhe Republika e Maqedonisë së Veriut, Kosova, Shqipëria, Serbia, Mali i zi dhe Bosnja e Hercegovina. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndau sot këtë lajm të rëndësishëm për vendet e...
Pas ngjarjes me 4 viktima dhe 2 të plagosur në Velipojë, një tjetër konflikt është regjistruar në jug të Shqipërisë sa i përket shfrytëzimit të vijës bregdetare. Mëngjesin e sotëm rreth orës 01:30 në Drimadhes janë djegur 60 shezlongë të një biznesi të vogël që operonte në atë plazh. Rapotohet se...
Eduart Gushi, Silvana Gushi, Eva Gushi dhe Anastasia Gushi që humbën jetën në aksidentin tragjik të ditës së djeshme po përcillen sot për në banesën e fundit. Dhjetëra të afërm e familjarë janë mbledhur sot në banesën ku jetonte Eduarit Gushi së bashku me bashkëshorten dhe fëmijët 9 dhe 14-vjeç,...
Shuhet familja me katër anëtarë nga aksidenti i rëndë i ndodhur mëngjesin e sotëm në Vlorë. Mësohet se mes viktimave janë një çift bashkëshortësh dhe dy fëmijët e tyre. Është ky bilanci tragjik i aksidentit në autostradën Fier-Vlorë, në vendin e quajtur “Kripa”. Burime bëjnë me dije për ABC se...