28.10.2021, 12:15 CEST
Nga 1 korriku hiqet tarifa Roaming për pajtimtarët e rrjeteve celulare që vizitojnë vendet e Ballkanit Perëndimor, ku përfshihet edhe Republika e Maqedonisë së Veriut, Kosova, Shqipëria, Serbia, Mali i zi dhe Bosnja e Hercegovina. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndau sot këtë lajm të rëndësishëm për vendet e...
Pas ngjarjes me 4 viktima dhe 2 të plagosur në Velipojë, një tjetër konflikt është regjistruar në jug të Shqipërisë sa i përket shfrytëzimit të vijës bregdetare. Mëngjesin e sotëm rreth orës 01:30 në Drimadhes janë djegur 60 shezlongë të një biznesi të vogël që operonte në atë plazh. Rapotohet se...
Eduart Gushi, Silvana Gushi, Eva Gushi dhe Anastasia Gushi që humbën jetën në aksidentin tragjik të ditës së djeshme po përcillen sot për në banesën e fundit. Dhjetëra të afërm e familjarë janë mbledhur sot në banesën ku jetonte Eduarit Gushi së bashku me bashkëshorten dhe fëmijët 9 dhe 14-vjeç,...
Shuhet familja me katër anëtarë nga aksidenti i rëndë i ndodhur mëngjesin e sotëm në Vlorë. Mësohet se mes viktimave janë një çift bashkëshortësh dhe dy fëmijët e tyre. Është ky bilanci tragjik i aksidentit në autostradën Fier-Vlorë, në vendin e quajtur “Kripa”. Burime bëjnë me dije për ABC se...
Bashkimi Evropian ka dështuar përsëri që të mbaj premtimin, t’i rrije angazhimit dhe të jetë në qëndrimin e duhur, tha kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, duke shtuar se Evropa mund të caktoj data por jo dhe vendndodhjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të cilat ndodhen në mes të...
Në shtet tashmë disa ditë me radhë po shënohet trend i numrit të ulur të rasteve të reja me Kovid-19. Në statistikën e djeshme nga Ministria e Shëndetësisë u regjistruan tetë raste të reja, ndërkaq nuk pati pacientë të vdekur. Më pas janë regjistruar 72 pacientë të shëruar, dhe atë...
Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore duke përfshirë, Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Përveç tre vendeve të Ballkanit Perëndimor, në listë janë edhe Shtetet e Bashkuara, Hong Kongu, Makao, Arabia Saudite...
Kuvendi dërgoi në Gjykatën Kushtetuese raportin për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Pesë ditë nga votimi në parlament për shkarkimin e Metës, Kuvendi kërkon tani më edhe aprovimin nga institucioni final që është Gjykata Kushtetuese. Trupa prej 7 anëtarësh pritet të marrë në shqyrtim një nga çështjet më të rëndësishme,...
Teksa na ndan vetëm një ditë nga zgjedhjet për kreun e ri të Partisë Demokratike, kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve në këtë parti, Jemin Gjana ka dalë në një deklaratë për mediat. Ai bëri me dije se komisioni ka miratuar listën paraprake të komisionerëve dhe se aktualisht vijon procesi për...
Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se roamingu nga Maqedonia duke filluar nga 1 korriku nuk do të vlejë për Shqipërinë, Kosovën, Serbinë, Bosnja dhe Hercegovinën dhe Malin e Zi.