28.10.2021, 4:06 CEST
Temperaturat e larta sjellin edhe shumë probleme për organizmin. Problemi konstant i kësaj periudhe është padyshim dehidratimi i trupit ose quajtur ndryshe mungesa e ujit. Shfaqet si pasojë e një morie arsyesh, por kryesisht për shkak të djersitjes së madhe të trupit nga vapa. Kështu sfida e ditëve të nxehta...
Në Kosovë, më 29 qershor, autoritetet shëndetësore njoftuan se kanë regjistruar dy raste me variantin Delta të koronavirusit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, të dy pacientët tashmë janë shëruar. Varianti Delta, që fillimisht është identifikuar në Indi në tetorin e vitit 2020, nga Organizata Botërore e Shëndetësisë është futur në grupin...
Shpesh, të injorosh disa gjëra apo persona, është mbrojtja më e mirë për veten. Ne vendosim se çfarë është e denjë për vëmendjen tonë dhe çfarë jo, kryesisht në mënyrë të pavetëdijshme, pasi shumë faktorë në mjedisin përreth na shpërqendrojnë. Edhe pse shpërfillja e disa aspekteve të jetës mund të çojë...
Kombinimi i vaksinave anti-Covid-19 garanton një mbrojtje të mirë. Ky është rezultati i një studimi të kryer në Mbretërinë e Bashkuar. Në eksperiment janë kombinuar një dozë e Pfizer dhe një tjetër e AstraZeneca-s. Kjo lloj përzierje ka funksionuar më së miri duke garantuar sistem imunitar të fortë. Ekspertët thanë...
Shalqiu është një frut i njohur veror që konsumohet gjatë ditëve të gjata të ngrohta. Ky frut freskues është plot me vitamina dhe lëndë ushqyese, dhe madje mund t'ju ndihmojë të mbroheni nga sëmundjet. Këtu janë gjashtë anët pozitive që shkakton konsumimi i shalqirit në trupin e njeriut. 1. Mban hidratimin "Një...
Çdo person ka pësuar të paktën një herë në jetë djegie të lehta të lëkurës të shkaktuara nga ekspozimi i pakujdesshëm në diell. Pas çdo djegieje të tillë pasojnë zbokthimi dhe qërimi i lëkurës, andaj është shumë me rëndësi që të zbatohet kujdes i veçantë dhe adekuat për lëkurën, veçmas...
Shpesh anashkalohen si probleme jo serioze, por vëmendja e viteve të fundit për shëndetin e dhëmbëve, e ka shndërruar atë në një temë të rëndësishme. Përveç estetikës, dhe bezdisjes që shkaktojnë, përhapja e sëmundjeve të lidhura me dhëmbët është bërë paksa alarmante. Çfarë është parodontoza? Mishra dhëmbësh të ndjeshëm dhe shpesh...
Nga dolli për mëngjes në sanduiçe për darkë, buka është një nga ushqimet që konsumojmë më shpesh. Kjo është një nga arsyet pse shumë njerëz e lidhin ngrënien e bukës me shtimin në peshë. Por shtimi i peshës nuk është efekti i vetëm anësor i konsumit të tepërt të...
Për miliona njerëz konsumimi i një kafeje të fortë është perfekt për të nisur ditën mbarë. Megjithatë studimet e sotshme veç kësaj thonë se kafeja bën mirë edhe për reduktimin e sëmundjeve mendore. Konsumimi i tre deri në pesë kafe në ditë ndihmon për të mbajtur larg dhe Alzajmerin, të paktën...
Markus Villig, në moshën 19 vjeçare braktisi universitetin pas vetëm një semestri duke studiuar shkenca kompjuterike në Universitetin Tartu, në Estoni, deri sa aplikacioni i tij për udhëtim, Taxify (tani i njohur si Bolt), filloi të ngrihej. Villig filloi biznesin me një hua prej 5,000 euro nga familja e...