22.04.2022, 16:36 CEST
Këtë javë, nëna blogere Constance Hall ka ndarë disa prej teknikave të saja me prindërit tjerë. Në ueb sajtin “Mamamia”, Constance ka pranuar se i lejon fëmijët të hanë me duar. Përveç kësaj, ajo ka treguar edhe diçka që disa tjerëve u është dukur e çuditshme: ajo i pastron 6 fëmijët e...
Pyetjes se çfarë femrave u duket tërheqëse te burrat është gjithmonë e rëndësishme dhe shkencëtarët vazhdimisht përpiqen ta zbulojnë Një studim mbi këtë temë ka gjetur rezultate vërtetë interesante dhe të papritura: duket se gratë duan burra me këmbë më të gjatë se mesatarja. Në sondazhin në internet, gratë vlerësuan paraqitjen...
Këto rezultate i kanë gjetur shkencëtarët nga universiteti i madh australian Masa më e madhe e lindjes (duke pasur parasysh moshën gestaciale) ka të bëjë me rrezikun më të madh nga alergjitë ndaj ushqimit dhe ekzema në fëmijëri, kanë publikuar shkencëtarët australianë të Universitetit të Adelajdës. Rezultatet të cilat i ka...
A ndiheni nervoz që do të takoni vjehrrën dhe vjehrrin? Mos u shqetësoni. Shumica e njerëzve shqetësohen për këtë takim të parë me familjen e partnerit. Ne do t’ju japim disa këshilla se si të “përballoni” këtë moment me dinjitet dhe pa gabime. Vjehrra juaj mund të vlerësojë disa detaje të...
Le t’i themi gjërat siç janë: mëngjeset janë të vrullshme dhe me tension. Dushi, koha me fëmijët, konsumi i diçkaje të shpejtë – të gjitha për 20 minuta dhe vrap drejt derës. Është rutina e shumicës prej nesh apo jo?, shkruan Class. Por, me kalimin e viteve bëhet gjithmonë e më...
Nevojat nutricionale të femrave ndryshojnë përgjatë ciklit menstrual dhe luhatja hormonale nuk është arsyeja e vetme për këtë. Ato gjithashtu humbin shumë minerale dhe vitamina përmes gjakderdhjes. Në mënyrë që t’i rikuperoni këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të balancuar në përputhje me menstruacionet. Produktet e caktuara mund t’ju ndihmojnë t’i mirëmbani...
E keni të vështirë të përkuleni, jeni operuar kohë më parë, nuk mund të shtriheni në dysheme, ndërsa jeni edhe në moshë pleqërie… Ushtrimet për muskuj të barkut mund t’i bëni edhe duke qëndruar në këmbë. Mos u brengosni për shpejtësinë, është me rëndësi t’i bëni ushtrimet drejt, përafërsisht shembullit që...
Mesatarisht një person në SHBA i shpenzon rreth 3 orë në telefon çdo ditë. Psikologët madje tregojnë se familjet shpenzojnë më shumë kohë në telefona gjatë kohës kur janë të mbledhur bashkë. Kjo nënkupton se prindërit janë fizikisht prezent por e sakrifikojnë kohën e çmueshme me fëmijët e tyre për komunikim...
Kanceri i vezoreve shpesh quhet “vrasësi i heshtur” për një arsye të mirë: renditet si kanceri i pestë më vdekjeprurës midis grave Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit nga 22.530 gra që diagnostikohen me këtë sëmundje afro 14,000 prej tyre ndërrojnë jetë (kjo sepse kanceri i vezoreve është i vështirë të...
Sa gjumë u duhen fëmijëve në një periudhë të caktuar zhvillimore? Si të vendosni kufijtë dhe të futni rregullat e gjumit? Si mund ta forcojnë prindërit të përballen me ritmin e gjumit të foshnjës së tyre? Gjumi është aktiviteti kryesor i trurit gjatë zhvillimit të hershëm. Ritmi i zgjimit dhe...