28.10.2021, 12:08 CEST
Kur njëherë ta provoni, vazhdimisht do ta gatuani Përbërësit për brumë: – 2,5 dl ujë të gazuar; – 1 lugë e vogël sheqer; – 1 lugë tharmë të thatë; – 1 vezë, -1 lugë e vogël kripë; – 50 ml vaj; – 500 g miell. Për shtojcë: – 300 g djathë të yndyrshëm në feta. Për zhytjen e brumit: – 1...
Recetë e pazakonshme për krofne të mrekullueshme të buta si shkumë, – dhe do të jeni shumë të kënaqur me shijen! Përbërësit e nevojshëm: – 15 gr tharm, – 1 lugë e vogël sheqer, – 2 vezë, – 1 katrorë gjalpë, – 100 g ajkë, – 350-400 g mielli, – pak kripë, – 1 puding banane apo vaniljeje, –...
Dikush e do të zier, gjysmë të pjekur, të tjerët e duan misrin e pjekur, ndërkaq tani po ju rekomandojmë të provoni recetën e re fenomenale për përgatitjen e misrit me erëza, i cili me siguri do t’ju ngazëllejë! Bashkë me misrin do t’ju nevojitet pak parmezan, hudhër dhe spec...
Një koktej i freskët, shumë i shijshëm dhe i përshtatshëm për stinën Kombinimi i shijes së bananes me kafe e jogurt, ia shton shijen pijes, ndërsa mjalti e kanella e bëjnë më të veçantë. Përbërësit: – 1 filxhan instant kafe e vluar dhe e ftohur; – 1 banane e gjysmë, e prerë në...
Qoftet janë ushqim i shijshëm nga mishi i bluar, qepa dhe erëzat. Përgatiten ashtu që fërgohen apo piqen në skarë Në mishin e bluar më së shpeshti shtohet tuli i njomur i bukës, kripa, qepa e re apo qepa zakonshme dhe vezët, pastaj mishi i bluar ngjishet, që qoftet të...
Lakrat në fuçi assesi nuk bën të jenë jashtë ujit, madje as një milimetër Megjithatë, shumicës, edhe pas përvojës shumëvjeçare, u ndodh që lakrat turshi shpejt t’u prishen. Prandaj po ju sjellim disa truqe me të cilat me siguri do ta pengoni prishjen, si edhe rregulla themelore me të cilat turshinë...
Nuk ekziston desert më i shpejtë dhe më i shëndetshëm se ky Me siguri çdokush që i do ëmbëlsirat kujdeset për tepricën e peshës trupore, për shkak të sheqerit në të gjitha ëmbëltoret. Ne prandaj po ju sjellin recetën për sferat më të shëndetshme nga kokosi, të cilat mund t’i hani...
Patatet më gjatë do ta mbajnë freskinë kur ruhen të paqëruara, mirëpo kur qërohen duhet menjëherë të konsumohen Ekzistojnë disa mënyra që patatet e qëruara të mbajnë freskinë. Një ndër mënyrat që të ruani patatet e qëruara është që t’i lini në ujë të pastër dhe t’i fusni në frigorifer, kështu...
Kjo ëmbëlsirë është numër një në amvisëri, madje për dy arsye: të shijes fantastike dhe mënyrës së thjeshtë të përgatitjes Përbërësit: – 1 filxhan sheqer; – 1 filxhan vaj; – 2 filxhanë miell; – 1 filxhan jogurt; – pluhur për ëmbëlsira; – 1 kg mollë; – 2 lugë vaj; – sheqer sipas nevojës; – 3 lugë grizë. Përgatitja: Në një tepsi...
Kjo recetë është ideale kur më së paku keni kohë, ndërkaq ju hahet diç e njelmët Përbërësit: – ½ filxhan salcë domatesh; – parmezan të grirë në rende; – pak piper; – pak kripë; – 1 lugë e vogël spec të kuq të grirë imët; – pak rigon; – mozzarella të grirë në rende; – sallam të thatë...