Qoftet janë ushqim i shijshëm nga mishi i bluar, qepa dhe erëzat. Përgatiten ashtu që fërgohen apo piqen në skarë Në mishin e bluar më së shpeshti shtohet tuli i njomur i bukës, kripa, qepa e re apo qepa zakonshme dhe vezët, pastaj mishi i bluar ngjishet, që qoftet të...
Lakrat në fuçi assesi nuk bën të jenë jashtë ujit, madje as një milimetër Megjithatë, shumicës, edhe pas përvojës shumëvjeçare, u ndodh që lakrat turshi shpejt t’u prishen. Prandaj po ju sjellim disa truqe me të cilat me siguri do ta pengoni prishjen, si edhe rregulla themelore me të cilat turshinë...
Nuk ekziston desert më i shpejtë dhe më i shëndetshëm se ky Me siguri çdokush që i do ëmbëlsirat kujdeset për tepricën e peshës trupore, për shkak të sheqerit në të gjitha ëmbëltoret. Ne prandaj po ju sjellin recetën për sferat më të shëndetshme nga kokosi, të cilat mund t’i hani...
Patatet më gjatë do ta mbajnë freskinë kur ruhen të paqëruara, mirëpo kur qërohen duhet menjëherë të konsumohen Ekzistojnë disa mënyra që patatet e qëruara të mbajnë freskinë. Një ndër mënyrat që të ruani patatet e qëruara është që t’i lini në ujë të pastër dhe t’i fusni në frigorifer, kështu...
Kjo ëmbëlsirë është numër një në amvisëri, madje për dy arsye: të shijes fantastike dhe mënyrës së thjeshtë të përgatitjes Përbërësit: – 1 filxhan sheqer; – 1 filxhan vaj; – 2 filxhanë miell; – 1 filxhan jogurt; – pluhur për ëmbëlsira; – 1 kg mollë; – 2 lugë vaj; – sheqer sipas nevojës; – 3 lugë grizë. Përgatitja: Në një tepsi...
Kjo recetë është ideale kur më së paku keni kohë, ndërkaq ju hahet diç e njelmët Përbërësit: – ½ filxhan salcë domatesh; – parmezan të grirë në rende; – pak piper; – pak kripë; – 1 lugë e vogël spec të kuq të grirë imët; – pak rigon; – mozzarella të grirë në rende; – sallam të thatë...
Kuzhina shqiptare është fantastike në larminë e gatimeve të saj. Të kripura apo të ëmbla, çdo recetë tradicionale shqiptare ka magjinë e saj përsa i përket shijes, e sigurisht edhe vlerave shëndetësore. Dikur, amvisat e gatuanin këtë recetë fantastike në raste të veçanta festash apo drekash e darkash me miq...
Janë të përsosur si shtesë apo sallatë, mirëpo shkojnë shkëlqyeshëm edhe vetëm me bukë apo pogaçe Përbërësit: – 1 kg speca (220 kcal); – 500 g djathë të freskët (40% mm – kcal), – 1,5 l qumësht (930 kcal); – kripë. Përgatitja: Pastroni një kilogram speca pak të imët dhe djegës dhe rezultati do të jetë...
Aroma dhe shija e kësaj ëmbëlsire janë me të vërtetë të jashtëzakonshme Përbërësit: ⦁ 3 ftonj ⦁ gjysmë gote uji sheqer ⦁ 1 copë kanellë ⦁ 5 copë karafil ⦁ 1 limon ⦁ 1 gotë e gjysmë ujë ⦁ 3 lugë gjelle kajmak ose krem Përgatitja: Fillimisht një enë të thellë e mbushim me ujë dhe e shtrydhim limonin. Ftonjtë...
Britaniku karizmatik, i cili famën e ka arritur me receta të shpejta, të shijshme dhe të shëndetshme, të cilat çdokush mund t’i përgatisë, madje edhe nëse nuk është mjeshtër në kuzhinë, kohë më parë ka publikuar bash një të tillë Jamie në kanalin e vet në YouTube ka ndarë recetën...