21.05.2022, 5:14 CEST
Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e kaluara janë kryer 2.787 teste, ndërsa janë regjistruar 232 raste të reja me coronavirus. Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 221 pacientë të shëruar nga coronavirusi. Në 24 orët e kaluar janë konfirmuar 3 viktima nga coronavirusi. Viktimat janë nga Shkupi (59,...
Çaji i kamomilit është përdorur prej kohësh në trajtimin e pagjumësisë, por hulumtimet tregojnë se kjo bimë shumë e dobishme ofron një sërë përfitimesh. Kur pini një filxhan çaj kamomili pas darkës, ndiheni më të relaksuar dhe gati për të fjetur. Por nuk është vetëm kjo. Kamomili ka veti që...
Ndonjëherë një “vonesë” në humbjen e peshës mund të jetë një shenjë që ju duhet të lëvizni më shumë dhe ndonjëherë trupi dërgon sinjale se është i lumtur dhe ndihet mirë për shkak të gjendjes aktuale.   Kur reduktojmë në mënyrë drastike kaloritë ose ushtrohemi shumë, hormonet “lëvizin” për të ndihmuar...
Të jesh mbipeshë nuk do të thotë vetëm disa kile të bezdisshme rreth belit. Mbipesha mund të çojë në sëmundje të ndryshme, duke filluar nga sëmundjet e zemrës, goditja në tru, diabeti i tipit 2 dhe lloje të caktuara të kancerit. Sëmundje të cilat janë edhe disa nga shkaqet kryesore...
Grupi i gjakut nuk është informacion i dobishëm vetëm nëse doni të dhuroni gjak. Është gjithashtu një tregues i rëndësishëm pasi disa studime shkencore kanë treguar se njerëzit që i përkasin grupeve të caktuara të gjakut rrezikojnë më shumë ose më pak nga sëmundjet të caktuara. Grupi i gjakut mund të...
Deformimi i gishtave në duar mund të ndodhë si rezultat i disa sëmundjeve të kockave dhe kërcit, dhe mund të prekë çdo pjesë të gishtit. Në mënyrë që dora dhe gishtat të jenë të lëvizshëm, janë përgjegjës ligamentet, muskujt dhe mbështjellësit lidhës të muskujve. Deformimi ndodh për shkak të veprimit të...
Xhenxhefili, si një përbërës i recetave dhe çajrave, mund të mbrojë organizmin nga dhjami i tepër si dhe ndaj sëmundjeve kronike. Sipas të dhënave, konsumimi i xhenxhefilit është një metodë e zgjuar dhe e thjeshtë parandaluese e shumë problemeve. Një nga shqetësimet që nuk po i kushtohet shumë vëmendje është...
Temperaturat e larta sjellin edhe shumë probleme për organizmin. Problemi konstant i kësaj periudhe është padyshim dehidratimi i trupit ose quajtur ndryshe mungesa e ujit. Shfaqet si pasojë e një morie arsyesh, por kryesisht për shkak të djersitjes së madhe të trupit nga vapa. Kështu sfida e ditëve të nxehta...
Në Kosovë, më 29 qershor, autoritetet shëndetësore njoftuan se kanë regjistruar dy raste me variantin Delta të koronavirusit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, të dy pacientët tashmë janë shëruar. Varianti Delta, që fillimisht është identifikuar në Indi në tetorin e vitit 2020, nga Organizata Botërore e Shëndetësisë është futur në grupin...
Kombinimi i vaksinave anti-Covid-19 garanton një mbrojtje të mirë. Ky është rezultati i një studimi të kryer në Mbretërinë e Bashkuar. Në eksperiment janë kombinuar një dozë e Pfizer dhe një tjetër e AstraZeneca-s. Kjo lloj përzierje ka funksionuar më së miri duke garantuar sistem imunitar të fortë. Ekspertët thanë...