Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq po qëndron për një vizitë në Irak.

Ai, siç njoftojnë medie serbe, në Bagdad është takuar me zyrtarë të lartë këtij shteti dhe me ta ka përkujtuar me nostalgji bashkëpunimin e dikurshëm ekonomik e politik ndërmjet ish- Jugosllavisë dhe Irakut, transmeton Koha.net.

Daçiq, siç njofton rts, ka thënë se Serbia dhe Iraku përkrahin integritetin territorial të njëri –tjetrit.

Ai ka përkujtuar Iraku s’e ka njohur Kosovën, që sipas tij do të thotë se e përkrah integritetin territorial të Serbisë.

© KOHA.