Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit për çështje evropian dhe euro-aziatike, Hoyt Brian Yee është takuar mëngjesin e sotëm me presidenti e vendit, Hashim Thaçi.

Ky takim ishte i mbyllur për media.

Brian Yee do të zhvillojë takim edhe me kryeministrin Ramush Haradinaj dhe kryeparlamentarin, Kadri Veselin.

Zyrtari i lartë amerikan ka qëndruar dje për vizitë në Serbi.

Zyrtarëve atyje ai ua bëri të ditur qëndrimin e ShBA-së se nuk mund të qëndrojë ulur në dy karrige, posaçërisht nëse ato janë larg njëra -tjetrës.

Kësisoj, zyrtari i lartë amerikan komentoi politikën zyrtare serbe që angazhohet për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por edhe ruajtjen e lidhjeve me Moskën, transmeton Klan Kosova.