Të paktën pesë persona kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e një vale moti të keq, të ashtuquajtur Euridiki, që po mbizotëron në pjesën më të madhe të vendit.

Të gjithë viktimat kanë qenë banorë të komunës së Mandres në perëndim të Athinës, ku dhjetëra shtëpi janë përmbytur nga ujërat e rrëmbyera. Sipas organeve vendore, disa persona konsiderohen të humbur, ndërsa dy gra të tjera të moshuar që janë shpëtuar në çastin e fundit janë dërguar në spital me hipotermi.

Mediat greke transmetojnë pamje të një katastrofe të madhe në zonat Nea Perama dhe Megara pranë kryeqytetit grek.

Nga reshjet e mëdha të shiut, shumë shtëpi janë përmbytur, ndërsa dhjetëra makina janë bllokuar në rrugët përreth. Shërbimi zjarrfikës u është përgjigjur më shumë se 360 thirrjeve për ndihmë nga shtëpi dhe dyqane të përmbytura.

Probleme ne qarkullimin e automjeteve ka pasur në rrugën nacionale Athinë-Korinth. Organet vendore kanë urdhëruar të mos hapen shkollat në gjithë zonën perëndimore të prefekturës së Athinës.

Prej ditës së djeshme, gjithashtu ishulli i Simit në Egjeun juglindor, ndodhet në gjendje të jashtëzakonshme pasi reshjet e shiut kane shkaktuar përmbytje të mëdha dhe dëme kolosale.

Dhjetëra makina kanë përfunduar në det nga ujërat e rrëmbyera, janë përmbytur shtëpi e dyqane, është ndërprere furnizimin me energji elektrike dhe ujë. Në ndihmë të banorëve kanë shkuar forcat e ushtrisë dhe repartet e zjarrfikëseve.

Shërbimi Kombëtar Sinoptik ka paralajmëruar përveç të tjerash edhe për një ciklon të mundshëm në zonën e Korfuzit gjatë ditës së premte.