Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, deklaroi se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i vendosi gjërat në vendin e vetë në një tabelë shahu, dhe se për mendimin e saj, ndryshimi i parë i madh u bë duke formuar Listën Serbe, që nënkuptonte siç tha ajo “unitetin e popullit serb në Kosovë”.

Ajo për TV Pink e pyetur për siç u tha “A kanë përgjigje për provokimet e palës shqiptare”? , Bërnabiq tha se dhe se kjo nuk është e thjeshtë, transmeton Klan Kosova.

Shefja e ekzekutivit serb tha për punoi me zell për të ndryshuar mendimin e fuqive të mëdha për çështjen e Kosovës dhe për ta ngritur atë përsëri.

Sipas saj, Vuçiq është i gatshëmpër të mos fshehur vendimet e vështira dhe për t’i shpjeguar ato, transmeton Klan Kosova.