(L/R): NATO Secretary General Jens Stoltenberg, European Commission President Ursula von der Leyen, Japan's Prime Minister Fumio Kishida, Canada's Prime Minister Justin Trudeau, U.S. President Joe Biden, Germany's Chancellor Olaf Scholz, British Prime Minister Boris Johnson, France's President Emmanuel Macron, Italy's Prime Minister Mario Draghi and European Council President Charles Michel pose for a G7 leaders' family photograph during a NATO summit at the alliance's headquarters in Brussels on March 24, 2022. (Photo by HENRY NICHOLLS / POOL / AFP) (Photo by HENRY NICHOLLS/POOL/AFP via Getty Images)

Liderët e G7 janë takuar në Bruksel për të diskutuar luftën në Ukrainë.

Ata kanë lëshuar një deklaratë duke thënë se “nuk do të kursejnë asnjë përpjekje” që presidenti rus Vladimir Putin të mbajë përgjegjësi për veprimet që ka bërë në luftën në Ukrainë,  duke  përfshirë  edhe presidentin e Bjellorusisë Alexander Lukashenko.

Këtu janë disa nga pikat e tjera kryesore nga ajo deklaratë:

• Udhëheqësit thonë se ata mbeten “të bashkuar” në vendosmërinë e tyre “për të rivendosur paqen dhe stabilitetin dhe për të mbështetur ligjin ndërkombëtar”.

• Ata “mbeten të tmerruar dhe dënojnë sulmet shkatërruese” në Ukrainë

• G7 u ka bërë thirrje forcave ruse që të ofrojnë menjëherë “rrugë të sigurta” për Ukrainën dhe që ndihma humanitare të dërgohet në Mariupol dhe qytete të tjera të rrethuara.

• Ata u kanë kërkuar autoriteteve bjelloruse të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm dhe të përmbahen nga përdorimi i forcave të tyre ushtarake kundër Ukrainës.

• Grupi është gati të zbatojë masa shtesë ndaj Rusisë nëse ato kërkohen – udhëheqësit kanë vendosur tashmë një numër sanksionesh

• Sulmi i Rusisë tashmë ka “rrezikuar sigurinë dhe sigurinë e vendeve bërthamore” në Ukrainë

• Udhëheqësit kanë paralajmëruar Rusinë kundër “çdo kërcënimi ose përdorimi të armëve kimike biologjike dhe bërthamore ose materialeve të ngjashme”.

• G7 do të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën të mbrohet kundër sulmeve kibernetike

• Do të ndërmerren hapa të mëtejshëm për të “zgjeruar” mbështetjen për refugjatët

• Po bëhen lëvizje për të reduktuar varësinë nga energjia ruse

• Udhëheqësit duan të shmangin ndalimet e eksportit të ushqimit dhe u bëjnë thirrje vendeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë./Syri.net