Lëvoret e patates dhe përfitimet e saj? Përfitimet ushqyese të lëvoreve të patates?
Lëkura e patates është një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit. Nëse hani lëkurë organike të patates, kjo do t’i japë trupit tuaj mjaftueshëm për të kryer reaksione kimike, përfshirë reagimet e përdorura për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të ndihmuar qelizat në gjenerimin e energjisë së përdorshme. Lëkurat e patates janë gjithashtu të ngarkuara me hekur, që ndihmon në mbështetjen e funksionit të qelizave të kuqe të gjakut.

Lëkura është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B3 që ndihmon qelizat të zbërthejnë lëndët ushqyese në lëndë djegëse të përdorshme. Përveç kësaj, vitamina B3 ndihmon qelizat tuaja të rikuperohen nga stresi fiziologjik. Lëkura e një patate ju jep një sasi të mirë të fibrave. Fibrat janë të dobishme në mbajtjen nën kontroll të metabolizmit përveç uljes së rrezikut të kancerit të zorrës së trashë, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit tip 2.

Përfitimet Kundër Alergjisë dhe Imunitetit
Lëvoret e patates janë një burim natyral i flavonoideve, një lloj fitonutrienti që tregon efekte anti-inflamatore dhe antioksiduese, të cilat mbrojnë trupin tuaj nga infeksioni dhe sëmundjet.

Menaxhon presionin e gjakut
Lëkura ose lëvozhgat e patates ndihmojnë gjithashtu në mbajtjen e funksionimit të zemrës suaj si duhet. Nëse hani lëkurën e patates organike atëherë kjo do t’ju ndihmojë të menaxhoni presionin tuaj të gjakut në mënyrë të natyrshme përmes mineraleve të tij – kalium, magnez & kalcium.

Lëvoret e patates për Kujdesin e Lëkurës
Lëvorja e patates është shumë e mirë për problemet e lëkurës. Mund t’i përdorni për të hequr qafe qarqet e errëta, për zbardhjen e lëkurës tuaj, për të trajtuar aknet, pikat e zeza dhe pikat e bardha dhe gjithashtu të zvogëloni vajin e tepërt. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni pak lëng patate me ndihmën e një pambuku mbi zonën e prekur. Mbajeni atë për 15-20 minuta dhe më pas lajeni me ujë të vakët.

Lëvoret e patates për Kujdesin e Flokëve
Lëkurat e patates mund t’ju ndihmojnë të shtoni shkëlqim në qime dhe gjithashtu t’i ndihmoni ata të rriten më shpejt. Vendosni lëng lëvore patate në kokën tuaj dhe masazhojeni butë për 5 deri në 10 minuta. Lëreni për 15 minuta të tjera para se ta shpëlani me ujë normal.

Mirë për kockat tuaja
Lëvoret e patates kanë minerale të caktuara që janë thelbësore për mirëmbajtjen e strukturës dhe forcës tuaj të kockave. Këto lëndë ushqyese përfshijnë hekur, kalium, magnez, fosfor, kalcium, bakër dhe zink. Rreth 50-60% e magnezit në trupin tuaj qëndron në kocka. Konsumimi i lëkurës së patates mund të ndihmojë në ruajtjen e dendësisë së kockave dhe gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e osteoporozës tek gratë pas menopauzës, sipas ekspertëve në Institutet Kombëtare të Shëndetit.

Përfitime të tjera të lëvoreve të patates
Ju mund të shtoni më shumë mirësi ushqyese në bimët dhe kopshtin tuaj të brendshëm me ndihmën e këtyre mbeturinave të patates. Meqenëse lëkurat e patates kanë vlera të larta ushqyese ju mund t’i përdorni si pleh organik ose plehrash dhe të fekondoni tokën.

Pastrim dhe lustrim
Lëvoret ose mbetjet e patates mund të përdoren gjithashtu për pastrimin dhe lustrimin e sendeve tuaja të argjendta. Jo vetëm njollat, acidet në lëngun e patates mund të shpërndajnë korrozionin ose ndryshkun gjithashtu.