Ndonjëherë një “vonesë” në humbjen e peshës mund të jetë një shenjë që ju duhet të lëvizni më shumë dhe ndonjëherë trupi dërgon sinjale se është i lumtur dhe ndihet mirë për shkak të gjendjes aktuale.

 

Kur reduktojmë në mënyrë drastike kaloritë ose ushtrohemi shumë, hormonet “lëvizin” për të ndihmuar në mirëmbajtjen e trupit. Trupi juaj rrit prodhimin e hormoneve të urisë si grelina, e cila rrit dëshirën për të ngrënë. Hormonet e stresit si kortizoli gjithashtu do të rriten. Ndoshta do të ndiheni të dobët dhe të lodhur.

 

Për më tepër, përpjekja shtesë mund të mos ketë ndonjë efekt. Ndoshta stërvitja për dy orë në ditë do të merrte kohë me familjen ose gjumë të mjaftueshëm. Ndjenjat e urisë gjithashtu mund të shkaktojnë luhatje të humorit. Nëse jeni në humor të keq ose ndiheni sikur po humbisni kënaqësitë e jetës, plani juaj për humbje peshe ndoshta nuk është i mirë, thonë ekspertët.

 

Nuk keni probleme shëndetësore që lidhen me peshën

 

Kirurgeja Karolina Kederkvest ju këshillon të shikoni të gjithë pamjen tuaj përpara se të vendosni një shkallë. Është e rëndësishme të merren parasysh faktorë të tjerë të lidhur me shëndetin, jo vetëm perimetri i belit.

 

Kushtojini vëmendje kolesterolit, presionit të gjakut dhe niveleve të sheqerit në gjak. Nëse mjeku ju thotë se të gjitha sa më sipër janë në rregull dhe nën kontroll, atëherë ju keni një “peshë të shëndetshme”, pavarësisht se nuk është pesha juaj e dëshiruar.

 

Ju ndiheni mirë fizikisht

 

Kur e dini se përmbushni parametrat e rëndësishëm shëndetësorë që lidhen me peshën e duhur, mendoni se si ndiheni. Ndërsa mund të mos ndaloni së ëndërruari për peshën ideale dhe duke punuar për të, pyesni veten nëse keni energji të mjaftueshme për aktivitete ose stërvitje që përndryshe do t’ju lodhnin. Këto janë parametra shumë më të rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm sesa një bark i sheshtë.

 

Jeni afër peshës ideale

 

Nëse stërvitja e forcës është pjesë e rutinës suaj të humbjes së peshës, me siguri keni fituar një masë muskulore – dhe kjo është një gjë e mirë! Por meqenëse muskujt janë më të rëndë se dhjami, shkalla e peshës duhet të vendoset në një nivel më të lartë.

 

Në thelb, qëllimi i humbjes së peshës është të zvogëloni humbjen e muskujve! Masa muskulore ndihmon, përveç djegies së kalorive, në ruajtjen e forcës së mjaftueshme për aktivitetet e përditshme. Përveç kësaj, nëse zvogëloni shumë kalori në përpjekje për të humbur peshë, mund të mos merrni proteina të mjaftueshme për të mbajtur muskujt

 

Ju duhet një ekip ekspertësh për t’ju ndihmuar të arrini peshën tuaj të dëshiruar Nuk është sekret që metabolizmi ngadalësohet me kalimin e moshës, gjë që e bën më të vështirë humbjen e peshës.

 

“Shumë herë kur i pyesja klientët e mi se kur e kishin arritur peshën e synuar për herë të fundit, ata thanë se ishte në shkollë të mesme ose në ditën e tyre të dasmës”, thotë dietologia Jennifer McDaniel.

 

“Arritja e kësaj peshe është ende e mundur, por sasia e përpjekjeve dhe energjisë për ta arritur dhe mbajtur atë mund të mos jetë e qëndrueshme”, thotë Jennifer.

 

Nëse mendoni se keni nevojë për një nutricionist personal, një trajner personal dhe orë të tëra stërvitje intensive të përditshme për të qenë në gjendje të ritrajnoni pantallonat tuaja të preferuara të ngushta që keni veshur në kolegj, ndoshta është koha për t’i kthyer pritshmëritë tuaja në veprim./Albeu